ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / הרדמה לכלב – מתי מרדימים כלב ואיך?

הרדמה לכלב - מתי מרדימים כלב ואיך?

מתי מרדימים כלב

רבים מתמודדים עם השאלה הקשה מנשוא – מתי מרדימים כלב? והתשובה לפניכם עם ניסיון להסביר ולפרט את השיקולים שיאפשרו לקבל החלטה.

כאשר אין אפשרות לאפשר איכות חיים ולמנוע סבל מבעל החיים באמצעים רפואיים יש הצדקה להפסיק את הסבל של חיית המחמד ולעשות למענה חסד אחרון ולהרדים. מומלץ מאד לאפשר פרידה מסודרת לכל בני המשפחה ושאר המקורבים ולהיערך לרגע הפרידה מוקדם ככל האפשר על מנת למנוע הארכת סבל מיותר לחיה עקב קושי של הבעלים לשחרר. במרפאת הבית הכתום בנס ציונה נערכים תהליכי ליווי משפחתיים המאפשרים לבעל החיים לסיים את חייו בכבוד בחיק משפחתו האוהבת. המשפחה תקבל כלים להתמודד עם האובדן וכל קושי שצף יקבל מענה למניעת רגשות אשם או ייסורי מצפון עד למצב בו ירגיש כל אחד מהנוכחים שלם עם המעשה האצילי בצד העצב שעולה.

איך יודעים מתי להרדים כלב?

צריך לקחת בחשבון שאורך חיים ממוצע של כלבי ענק הוא כ- 8-9 שנים. כלבים מגזעים גדולים וקטנים כ- 12-13 שנים. כמובן שישנן חריגות המושפעות ממצבו הרפואי והרקע הגנטי של הכלב. מתוך ההבנה שהחיים ארעיים וסוף כולנו להיפרד מהם בשלב זה או אחר, יכולים נתונים אלו לעזור להתכוונן לתהליך הפרידה מבעוד מועד ולתת אפשרות לבעלים לשמור בתודעה מסגרת כללית של זמן.

 

המדדים להרדמת הכלב לא קבועים ומושפעים ממספר גורמים המשולבים יחד. באופן כללי המדד הוא אובדן איכות חיים ומניעת סבל לבעל החיים. בדיקות דם ואמצעי הדמיה שונים כמו רנטגן אולטראסאונד ועוד יכולים לספק מידע על מצבו של הכלב ולרמז על מחלות ותהליכים מסכני חיים שונים. בדיקות אלו יכולות להתריע מבעוד מועד על התדרדרות הצפויה בבריאות הכלב.

 

לעיתים ערך הבדיקות הוא לא לאפשר ריפוי אלא לגלות גורם שעשוי לגרום סבל עתידי, כמו למשל גידול ממאיר שעשוי לדמם בפתאומיות. במקרה כזה לא תמיד מתאפשר תהליך כירורגי או טיפול רפואי אחר וקיים מלכוד בו נוצר מצב בו הטיפול עשוי לגרום סבל ומניעת הטיפול משמרת סבל קיים. בצד הצד הרפואי קיים המצב הרגשי והיכולות הכלכליות של הבעלים. יש לאפשר לחיה את איכות החיים המקסימלית במסגרת המגבלות לסיים תהליך פרידה ולשחרר. רוב בעלי הכלבים יודעים לזהות את המבט בעיני הכלב שממתין להם שישחררו אותו מסבלו לא מעט כלבים ממתינים לבעליהם שיסיימו את תהליך הפרידה.

איך מרדימים כלב?

לאחר שהמשפחה סיימה את תהליך הפרידה, החליטה האם ברצונה לקבור את הכלב בעצמה, בבית קברות לחיות או לחלופין שהמרפאה תדאג לפינוי, קובעים עם הווטרינר מועד להמתת החסד. הווטרינר ידאג לפנות זמן שיאפשר לתהליך להתבצע בשקט ובצורה מכובדת ללא הפרעה של לקוחות אחרים. לאחר שברור שכולם שלמים עם התהליך וכל הקשיים נפתרו יקבל הכלב זריקת טשטוש והוא יירגע תוך מספר דקות. זהו השלב האחרון בו יכולים בני המשפחה להיפרד ולזכור את הכלב רגוע ושלו. לאחר שלב זה יילקח הכלב לחדר פנימי בו יוזרק לו חומר הרדמה במינון גבוה לווריד והוא יירדם לנצח תוך מספר שניות ללא כאב. הטשטוש המוקדם יאפשר לו להגיע רגוע לחלוטין לרגע זה וימנע ממנו להרגיש אפילו את ההזרקה לווריד של חומר ההרדמה.

 

תקופת האבל לאחר ביצוע הרדמה לכלב

לאחר המתת החסד יש תקופת אבל שמשתנה ממקרה למקרה. לעיתים תהייה תחושת ריקנות ונוכחות הכלב תחסר מאד בבית. כל עצב שמתעורר לגיטימי לחלוטין ויש לאפשר לו לעלות. מומלץ להיזכר ברגעים האלה בכל מיני סיטואציות שמחות וחוויות מהעבר המשותף עם הכלב, לזכור אותו בטוב ולהודות על התקופה שעברו ביחד ולשחרר. בשלב מסוים יפחת העצב ואם התבצע תהליך פרידה שלם, יתעורר שוב הצורך לאמץ כלב חדש ממקום פנוי ונקי.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי


לקוחות יקרים, מספר עדכונים לגבי פעילות המרפאה בתקופה הקרובה.
המרפאה פעילה בשעות הרגילות ובחירום 24/7,
עם זאת מומלץ:
– לצמצם הגעה למקרים דחופים
– להתקשר לתאום תור למניעת מפגשים עם לקוחות אחרים, ועל מנת לקבל יעוץ טלפוני במקום להגיע למרפאה.
– במידה ויש צורך בטיפול רפואי לחיית המחמד שבעליהן בבידוד ניתן ליצור קשר ומרפאת הבית הכתום תשתדל לעזור באיסוף בטוח מביתכם למרפאה וחזרה.
– במידה ומתעוררים קשיים כלכליים אל תמנעו טיפול מבעל החיים ונשתדל לעזור כמיטב יכולתנו.

 

מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל מצוקה משפחתית אחרת שמתעוררת וננסה לעזור בהמלצות למדיטציות או בהתבוננות על מנת ליצור סביבה משפחתית מיטיבה ככל האפשר להולכים על 2 ועל 4 כאחד.

האחריות היא שלנו לשמור על עצמנו ועל הסובבים אותנו. חיות המחמד לא מדבקות ולא נדבקות בוירוס הקורונה הספציפי הזה אך יכולות לשאת אותו זמן מה על פרוותן.
כדאי לאנשים חולים להעביר מגבון חיטוי על פרוות החיה לפני הוצאתה החוצה.
יש טעם ליצור קשר עם דוג ווקר או להעסיק אדם שכרגע מובטל בעזרה בטיול עם הכלב.
עזרה הדדית ושמירה על שלוות נפש חשובים מאד בתקופה זו.
בריאות לכולנו:)