ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / נחשים וחרקים ארסיים – הכשות ועקיצות של חיות מחמד

נחשים וחרקים ארסיים - הכשות ועקיצות של חיות מחמד

הכשות ועקיצות של כלבים וחתולים

הכשת נחש בכלבים ובחתולים יכולה לסכן את חייו של בעל החיים. בשורות הבאות מסביר ד"ר ערן זיו על הסכנה הממשית, על הדרכים למניעת ההכשה ועל דרכי טיפול, אם וכאשר הוכש הכלב או החתול.

 

בקיץ מתעוררים הנחשים מתרדמת החורף. כשאר הזוחלים הם בעלי דם קר וזקוקים לחום השמש כדי לתפקד בצורה מלאה. כאשר עולה הטמפרטורה עולה גם פעילותם. לאחר סיום שנת החורף, בה כילו את מאגרי המזון שלהם, הנחשים רעבים, פחות סובלניים והארס שלהם מרוכז מאד.

 

הכשות נחשים בכלבים וחתולים

 

נחש לא יתקוף את חיית המחמד ביוזמתו, אך במידה ותהיה פלישה למרחב מחייתו והוא יחוש מאוים, יכיש הנחש את בעל החיים גם אם בעל החיים רק התקרב ורחרח אותו בסקרנות.

 

אם אתם רוצים למנוע את הכשת הכלב אז רצוי למנוע מהכלב להריח מתחת לכל אבן או שיח באזור טיולו.

 

הכשת חתול היא אמנם נדירה יותר מאחר וחתולים מתמודדים ברב המקרים בצורה טובה עם נחשים אך עדין הם אינם חסינים להכשה ויש לגלות ערנות להתנהגותם ולמנוע מהם ככל האפשר מגע עם נחש. כדאי לזכור כי נחשים נמצאים גם באזורים עירוניים ולא רק בשדות.

 

אם החתול או הכלב הוכש על ידי נחש אז כדאי מאוד למהר לווטרינר, תוך הקפדה על תזוזה מינימלית של בעל החיים וללא ניסיונות לחסום כלי דם או למצוץ את הארס.

 

הכשת נחש צפע בכלבים וחתולים

 

הנחש הארסי הנפוץ בארץ הוא צפע. הכשתו גורמת, מלבד לכאב וזיהום מקומי גם לפגיעה רב מערכתית. הארס פוגע בטסיות הדם ולכן במנגנון קרישת הדם דבר העלול לגרום לדימומים לא נשלטים. כמו כן נוצרת בגוף תגובה אלרגית ודלקתית שתגרום להתנפחות, ירידה בלחץ דם, שוק ומוות.

 

במקרה של הכשת נחש צפע בכלב או בחתול במקום ההכשה יראו שני נקבים זעירים שנוצרו משיני הנחש סביבם יראו שטף דם ונפיחות, שתלך ותגבר עם חלוף הזמן עד לקבלת טיפול. כדאי לצלם את הנחש במידה והוא עדין בסביבה או לפחות לדעת לתאר ולזהות אותו מאחר ולא כל הנחשים ארסיים, והטיפול בנשיכתם שונה. כדאי לחטא את המקום לשטוף במים זורמים ולשים קומפרס קרח על המקום. יש להרגיע את בעל החיים ככל האפשר ולהגביל את תנועתו, להסיר ממנו את הקולר כדי למנוע חנק כתוצאה מהתנפחות הצוואר ולפנות אותו לווטרינר בדחיפות היות וזה מקרה חירום מסכן חיים בעיקר כשההכשה היא באזור הפנים.

 

במרפאה יחוטא מקום ההכשה ויחובר עירוי ורידי הכולל חומרים אנטי היסטמינים נוגדי אלרגיה, סטרואידים, אנטיביוטיקה ומשככי כאבים. כאשר התגובה להכשה חריפה במיוחד יינתן גם נסיוב ספציפי נוגד ארס.

 

עקיצות של כלבים וחתולים על ידי חרקים

 

עקיצות נפוצות גם מחרקים ופרוקי רגליים כמו דבורים, צרעות, נדלים, עקרבים ועכבישים. תגובת החיה תהיה בדרך כלל כאב חד ואחריו התנפחות האזור. במידה והעקיצה היא באזור הפנים ההתנפחות עלולה לסכן חיים. יש להוריד מיד את הקולר, לשים קרח על המקום ולהגיע למרפאה לקבלת חומרים אנטי היסטמינים נוגדי אלרגיה. רצוי לחטא את מקום העקיצה מספר ימים. לעיתים הארס ממית את הרקמות באזור ונוצר פצע המחייב טיפול נוסף. אם מזהים עוקץ אצל בעל חיים רצוי לשלוף אותו.

 

לסיכום

בחודשי הקיץ עולה הסיכון של כלבים וחתולים להיפגע מעקיצות והכשות. מומלץ מאוד לנקות ולסדר את הבתים והחצרות על מנת לצמצם ככל האפשר מקומות מסתור אפשריים לנחשים וחרקים. רצוי למנוע מחיות המחמד להימצא באזורים כאלה בתקופה זו ולגלות ערנות להתנהגות חריגה שלה. במידה ונפגעה חיית המחמד יש לפעול במהירות על פי ההנחיות לעיל ולפנותה לטיפול וטרינרי במרפאה וטרינרית בהקדם האפשרי.

במידה וידועה רגישות יתר של חיית המחמד כדאי להצטייד מבעוד מועד בכדורים אנטי היסטמינים לפי המלצת הווטרינר המטפל.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי


לקוחות יקרים, מספר עדכונים לגבי פעילות המרפאה בתקופה הקרובה.
המרפאה פעילה בשעות הרגילות ובחירום 24/7,
עם זאת מומלץ:
– לצמצם הגעה למקרים דחופים
– להתקשר לתאום תור למניעת מפגשים עם לקוחות אחרים, ועל מנת לקבל יעוץ טלפוני במקום להגיע למרפאה.
– במידה ויש צורך בטיפול רפואי לחיית המחמד שבעליהן בבידוד ניתן ליצור קשר ומרפאת הבית הכתום תשתדל לעזור באיסוף בטוח מביתכם למרפאה וחזרה.
– במידה ומתעוררים קשיים כלכליים אל תמנעו טיפול מבעל החיים ונשתדל לעזור כמיטב יכולתנו.

 

מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל מצוקה משפחתית אחרת שמתעוררת וננסה לעזור בהמלצות למדיטציות או בהתבוננות על מנת ליצור סביבה משפחתית מיטיבה ככל האפשר להולכים על 2 ועל 4 כאחד.

האחריות היא שלנו לשמור על עצמנו ועל הסובבים אותנו. חיות המחמד לא מדבקות ולא נדבקות בוירוס הקורונה הספציפי הזה אך יכולות לשאת אותו זמן מה על פרוותן.
כדאי לאנשים חולים להעביר מגבון חיטוי על פרוות החיה לפני הוצאתה החוצה.
יש טעם ליצור קשר עם דוג ווקר או להעסיק אדם שכרגע מובטל בעזרה בטיול עם הכלב.
עזרה הדדית ושמירה על שלוות נפש חשובים מאד בתקופה זו.
בריאות לכולנו:)