ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / המעגל המופלא של הלחץ והרוגע שלנו ושל חיית המחמד

המעגל המופלא של הלחץ והרוגע שלנו ושל חיית המחמד

בעלי חיים ומצב מנטלי

שאלתם את עצמכם מדוע חיות המחמד כל כך קוסמות לרובנו? ובכן בעולם כיום בו רוב האינטראקציות בחיינו הן של תן וקח, הכל מאד אינטרסנטי. חיות המחמד מזכירות לנו איכות מזוקקת וטהורה של "אהבה שאינה תלויה בדבר". הנפש שלנו צמאה לרגש כזה.

 

כמו שהגוף שלנו ישאף תמיד להגיע לאיזון מבחינה פיזיולוגית כך גם הנפש שלנו תשאף להגיע למקום שלם ושלו ולכן ננסה להשלים, לפעמים אפילו לא במודע, את החוסר הזה. הרגש אמנם טהור אך מה שהוא מציף אצלנו בתודעה יכול לעיתים לצאת מפרופורציה.

 

אנשים המחוברים לחיות מחמד ידעו לספר על חוויות רגשיות שעברו בזכות הקשר המיוחד עם החיה. לעיתים אלו חוויות של אושר ממשחק משותף או השתובבות. במקרים אחרים חוויות של התכרבלות או של ביחד ולעיתים חוויות מטלטלות של חולי ואובדן. 

 

התפיסה שלי אומרת, שחיות המחמד "בוחרות" אותנו כדי ללמד אותנו על הקשיים והחוסרים שלנו ולעזור לנו לפתור או להשלים אותם. זו לא בהכרח בחירה מיסטית אבל לטעמי זו בחירה של תת המודע שלנו בדבר שיש לנו עניין לא פתור איתו ומבקש ריפוי. ברגע שעלינו על ה"סרט שלנו", או האמונות אותן מציפה אצלנו חיית המחמד נוכל לבדוק אותן ולשים אותן בפרופורציה וכך ליהנות מקשר נקי עם העולם הפנימי שלנו ועם חיית המחמד האהובה.

 

לדוגמה אדם שיש לו חרדה ממחטים עשוי למנוע מחיית המחמד טיפול או להיות לחוץ מאוד בזמן ביקור אצל הווטרינר. החרדה הזאת אינה קשורה לחיית המחמד אך מכריחה את הבעלים להתמודד עם הבעיה. הוא יכול לבחור לא להגיע לווטרינר ובכך למנוע טיפול בחיה ולהדחיק את הבעיה שלו. והוא יכול לבחור להגיע ולחוות קושי במהלך הטיפול בחיה, שמצד אחד אמנם תקבל טיפול, אך מצד שני תרגיש את הלחץ של הבעלים ותושפע מאד ממנו דבר שיפגע באיכות הטיפול.

 

בדיוק כמו שאנחנו כמהים לרגש שמספקות לנו חיות המחמד הן כמהות לסביבה בטוחה גם מבחינה פיזית: מחסה, מזון, טיפול רפואי, חיסונים, וגם מבחינה נפשית. האחריות שלנו כבעלים היא לספק את הפרמטרים הללו על הצד הטוב ביותר. כמו שנשאף תמיד לתת מחסה, מזון וטיפול רפואי הולמים כך עלינו לשאוף לייצר סביבה בטוחה ולא מלחיצה לחיית המחמד שלנו. 

 

וטרינר - סביבה בטוחה
גם אצל הוטרינר נייצר סביבה בטוחה..

 

 

איך מספקים סביבה בטוחה לחיית המחמד?

 

לפני שנגע בכך רצוי להבין איך עובדים מנגנוני הלחץ והשקט בגוף?

 

לגוף של בעלי החיים ושלנו יש מנגנון אבולוציוני קדום לטיפול בלחץ שנקרא( FFF – fight flight freeze). מנגנון שמאפשר להילחם לברוח או להסתתר במצב חירום.

 

המנגנון מאפשר לנתב אנרגיה לאותן מערכות שצריכות להירתם למצב החירום על חשבון מערכות אחרות בגוף שאינן חיוניות להישרדות. במצב חירום יתרחבו האישונים והראיה תתמקד רחוק. הפה ירגיש יבש, תהיה עליה בקצב הלב והנשימה כדי להזרים חמצן לשרירים לאפשר בריחה. תצומצם זרימת הדם למערכת העיכול (תחושה של "פרפרים" בבטן) ולקצוות הגוף (האזורים הפריפריאליים), שירגישו קרים.

 

המערכת הזאת היא עוצמתית, קצרת טווח ומופעלת על ידי אדרנלין המופרש מבלוטת האדרנל על הכליה. היא אמורה להפסיק פעולתה לאחר חלוף הסכנה. במקביל למערכת הזאת עובדת מערכת ארוכת טווח לניהול לחצים בגוף שמופעלת בעזרת קורטיזול, הורמון המופרש מחלק אחר של בלוטת האדרנל. ההורמון מורה לכבד ליצר גלוקוז לאספקת האנרגיה בגוף. למערכת הזאת יש משוב והגוף ישאף תמיד לחזור לאיזון בעזרתה. כאשר מצב הלחץ ימשך יתחיל הקורטיזול להפעיל פירוק שומנים שרירים ואפילו עצמות כדי לספק את האנרגיה הדרושה.

 

הבעיה היא שאנחנו חיים בתקופה מאוד מלחיצה והגוף תועה ומתרגם את האירועים שאנחנו נחשפים אליהם כמסוכנים ומפעיל את המנגנון ההישרדותי בתדירות גבוהה. אירועים כמו נהיגה, עימות עם בן הזוג או הבוס, תשלום משכנתא וכו', מפעילים את המערכת ההישרדותית ומחלישים מאוד את הגוף שנוטה לחלות יותר. הלחץ המתמיד הזה פוגע גם בנו וגם משודר מאתנו לחיית המחמד. אם הסביבה של חיית המחמד מלחיצה מצבה הבריאותי יפגע גם כן.

 

אז מה עושים?

 

מייצרים סביבה ביתית בטוחה שלווה ומוכרת עבור חיית המחמד. חיה היא יצור של הרגלים ולכן רצוי לייצר שגרה בכל הנוגע לשעות הפעילות, האכילה ועשיית הצרכים.

 

גידול בעל חיים בסביבה בטוחה

 

משתדלים לייצר סביבה חיצונית שלווה ומוכרת. גינות כלבים עם כלבים ידידותיים, טיולים באזורים לא מלחיצים וביקור במרפאה וטרינרית בה הכלב ומשפחתו יחושו נינוחים ככל האפשר. 

 

ברמה עמוקה יותר לוקחים אחריות ועושים שינוי בעצמנו כדי להירגע. כאמור אם אנחנו רגועים החיה רגועה.

 

ניתן להירגע על ידי טיול בטבע, מדיטציה או כל פעולה שמשרה עלינו שלווה.

 

כמו שהבנו קודם הלחץ המתמיד בו אנו שרויים ביום יום הוא לא ברמה מסכנת חיים ולכן אינו בפרופורציה למציאות.

 

לחץ זה נוצר בעקבות אמונות עליהן גדלנו בילדותנו עד גיל שבע או שהועברו אילנו בתורשה מדורות קודמים. האמונות הללו כל כך מושרשות בתודעה שהן קופצות אוטומטית כל פעם שתת המודע שלנו חש בסכנה. האמונות האלה שקריות ברוב המקרים ומשוללות אחיזה במציאות.

 

מותר האדם מהחיה הוא שאנו מצוידים במוח חושב שיכול לקלוט את הסיטואציה המלחיצה ולבדוק אם יש לה אחיזה במציאות. כשיקלוט שהאמונה שקפצה משוללת אחיזה במציאות ניתן יהיה לשלוח שדר מודע למוח שהכל בסדר. ברגע שיתקבל שדר שהכל בטוח לא יופעל המנגנון ההישרדותי. 

 

מנגנון הלחץ בגוף לאורך זמן הורס את הגוף בעוד ששדר של שלווה משחרר חומרים מרגיעים ומיטיבים עם הגוף.

 

הקשר המיוחד עם בעלי החיים וחיבורם ישירות לליבנו, (האהבה שאינה תלויה בדבר שהיא בעצם מותר החיה מהאדם) מאפשר לאמונות רבות לקפוץ החוצה ולדלג על מנגנוני ההגנה והמסכות הרגילים שלנו. ולכן אפשר לנצל סיטואציות מלחיצות שנוצרות סביב חיות המחמד לתיקון אמונות אלו.

 

כשנתקן אותן חיינו יהיו טובים יותר ומן הסתם חיי חיות המחמד שלנו ישתפרו בהתאם.

 

 

לסיכום, 

כאחראים על ריווחתם של בעלי החיים שלנו עלינו לדאוג להם לסביבה בטוחה, הן מבחינה פיזית: אוכל מחסה טיפול רפואי וכו', והן מבחינה מנטלית, ביצירת סביבה שלווה ולא מלחיצה כאשר השינוי המשמעותי ביותר הוא ברמות הלחץ שאנחנו מייצרים. 

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי


  לקוחות יקרים, מספר עדכונים לגבי פעילות המרפאה בתקופה הקרובה.
  המרפאה פעילה בשעות הרגילות ובחירום 24/7,
  עם זאת מומלץ:
  – לצמצם הגעה למקרים דחופים
  – להתקשר לתאום תור למניעת מפגשים עם לקוחות אחרים, ועל מנת לקבל יעוץ טלפוני במקום להגיע למרפאה.
  – במידה ויש צורך בטיפול רפואי לחיית המחמד שבעליהן בבידוד ניתן ליצור קשר ומרפאת הבית הכתום תשתדל לעזור באיסוף בטוח מביתכם למרפאה וחזרה.
  – במידה ומתעוררים קשיים כלכליים אל תמנעו טיפול מבעל החיים ונשתדל לעזור כמיטב יכולתנו.

   

  מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל מצוקה משפחתית אחרת שמתעוררת וננסה לעזור בהמלצות למדיטציות או בהתבוננות על מנת ליצור סביבה משפחתית מיטיבה ככל האפשר להולכים על 2 ועל 4 כאחד.

  האחריות היא שלנו לשמור על עצמנו ועל הסובבים אותנו. חיות המחמד לא מדבקות ולא נדבקות בוירוס הקורונה הספציפי הזה אך יכולות לשאת אותו זמן מה על פרוותן.
  כדאי לאנשים חולים להעביר מגבון חיטוי על פרוות החיה לפני הוצאתה החוצה.
  יש טעם ליצור קשר עם דוג ווקר או להעסיק אדם שכרגע מובטל בעזרה בטיול עם הכלב.
  עזרה הדדית ושמירה על שלוות נפש חשובים מאד בתקופה זו.
  בריאות לכולנו:)