ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / מעבר דירה עם בעל חיים – טיפים ודרכי התמודדות

מעבר דירה עם בעל חיים - טיפים ודרכי התמודדות

מעבר דירה עם בעלי חיים

מעברים הם חלק בלתי נפרד מחיינו, שממילא משתנים ללא הפסקה ברמה זו או אחרת. כל שינוי מאתגר את המקום הבטוח והמוכר שלנו ויכול להציף חרדות ברמה זו או אחרת אצל המשפחה וחיית המחמד שהיא חלק בלתי נפרד מהתא המשפחתי. הערכות נכונה למעבר הדירה תאפשר לתהליך לעבור בצורה חלקה ותצמצם משמעותית את התקלות האפשריות וההשלכות העתידיות שלהן.

הכנת בעל החיים והמשפחה לפני מעבר הדירה

הכנת המשפחה שיתוף כל בני הבית בהכנות למעבר הוא חשוב ביותר. כדאי להפוך את חווית המעבר למשהו שמצפים לו ושותפים להקמתו. כל קושי צריך להיות מדובר ומוכל. ילדים יכולים להעלות רעיונות לעיצוב החדר החדש שלהם וגם להגדרת המתחם המיועד לחיית המחמד. ככל שהחזון יהיה מוחשי יותר כך המעבר יהיה קל יותר גם למשפחה וגם לחיית המחמד שחשה את הלך הרוח של הבעלים. את הקושי בפרידה מהחברים אפשר לרכך בשמירת קשר איתם או במדיה או במפגשים מדי פעם וברגעים שעולה געגוע אפשר בהחלט להיעזר בחיית המחמד שלרוב תעניק חום ואהבה שאינה תלויה בדבר.

 

הכנת החיה היות ובעל החיים לא מתקשר כמונו בדיבור יש להעביר את מסר המעבר בצורה שונה. הדרך המומלצת היא דרך חווייתית. כדאי לבקר במקום העתידי מספר פעמים מבעוד מועד ולתת חיה להתרגל אליו. כלב אפשר לקחת למקום לאפשר לו להסתובב ולרחרח ואפילו להכיר חברים חדשים בשכונה. חתול ניתן להביא במנשא ובהתאם לאופיו להחליט אם לשחררו בפיקוח בחדר סגור. מומלץ למנוע מהם אוכל לפני הניסיון ולהאכיל אותם במזון אטרקטיבי במיוחד או חטיפים בבית החדש כדי ליצור התניה חיובית למקום. ככל שחיית המחמד תהיה נינוחה יותר היא תתאקלם מהר יותר ותוכל לעזור בניחום המשפחה שחווה תהליך פרידה מבית וחברים.

 

מעבר דירה עם כלב

 

 

הכנת הבית במקרים מסוימים מומלץ לבצע הדברה בבית ובחצר תוך נקיטת אמצעי הבטיחות הנדרשים על מנת להגן על המשפחה וחיות המחמד.

מעבר לבית החדש עם בעל החיים – כניסה ראשונית

מומלץ להיכנס לבית החדש ברוגע. כלב יעבור בדלת אחרון כדי לבסס את מעמדו בתחתית הסולם המשפחתי. חתול כמובן בתוך המנשא. מומלץ לארגן את מקום מרבץ החיה מראש דומה ככל האפשר למקום הקודם עם אביזרים וצעצועים מוכרים על מנת לאפשר סביבה מוכרת שתקל על ההסתגלות.

יש להקפיד שהחלונות והמרפסות סגורים בעיקר עם מדובר בחתול. בנוסף מומלץ להאכיל בחטיפים או מזונות אטרקטיביים כדי ליצור חיבור למקום החדש. במידה והחיה טושטשה יש לאפשר לה להתעורר בנחת במקום חשוך ושקט וללטף אותה בזמן ההתעוררות ההדרגתית.

ימים ראשונים עם בעל החיים בבית החדש

עבור כלבים: איתור חיות מחמד חברות ומפגשים מבוקרים להעשרת חיי החברה. קביעת מסלול טיול יומי קבוע ומוכר.

 

לעבור דירה עם הכלב

 

עבור חתולים: פתיחת חלונות בהדרגה לאחר שהחתול הסתגל לביתו החדש. במידה והחתול מיועד לצאת מהבית ניתן להוציאו לחצר בתוך כלוב נשיאה ולאחר שהתרגל לשחרר אותו.

 

מעבר דירה עם חתול

בשאיפה שיהנה ממעונו החדש

היבטים רפואיים של מעבר דירה

חיסונים והגנה מטפילים: כדאי להשלים חיסונים וטיפולים נגד פרעושים וקרציות בטווח של שבועיים לפחות לפני המעבר כדי להבטיח הגנה מוקדמת לבעל החיים ולהימנע מהחמרת תופעות לוואי של חיסונים בעקבות הסטרס של המעבר.

 

תיק רפואי: מומלץ לארגן את היסטוריית הטיפולים של חיית המחמד במקום נגיש ולעדכן את הווטרינר המטפל החדש בהקדם האפשרי.

 

טשטוש: במידה והוחלט לטשטש את החיה יש לוודא שהיא בריאה לחלוטין, לדאוג שתהיה בצום של מספר שעות לפני ההזרקה ולאתר וטרינר זמין באזור הבית החדש למקרה שנדרשת עזרה.

 

מחלות אופייניות לאזור: נגיעות בטפילים כמו קרציות פרעושים יכולה לגרום לאלרגיות וקדחת קרציות. מדיניות הדברה במקום והרעלות ידועות.

 

תנאים פיזיים: מיקום גינת הכלבים או הפארק ומידת ניקיונם מבחינת צרכי כלבים או שאריות אוכל.

מעלית בבניין יש להיזהר מלכידת הכלב או הרצועה בכניסת ויציאת כלבים מהמעלית.

במידה ונערכים שיפוצים במקום יש להיזהר מחפצים חדים להיות ערים לחרדות הנגרמות מרעש ולפנות לעזרה רפואית בהתאם.

 

לסיכום

מעבר דירה הוא אירוע משמח ומלחיץ בו זמנית. חיית המחמד היא חלק בלתי נפרד מהמשפחה והכנה נכונה שלה בצד הכנת המשפחה יאפשרו מעבר חלק ונעים יותר. לעזרה נוספת מוזמנים ליצור קשר עם מרפאת הבית הכתום בנס ציונה, ד"ר ערן זיו ישמח לסייע!

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי


לקוחות יקרים, מספר עדכונים לגבי פעילות המרפאה בתקופה הקרובה.
המרפאה פעילה בשעות הרגילות ובחירום 24/7,
עם זאת מומלץ:
– לצמצם הגעה למקרים דחופים
– להתקשר לתאום תור למניעת מפגשים עם לקוחות אחרים, ועל מנת לקבל יעוץ טלפוני במקום להגיע למרפאה.
– במידה ויש צורך בטיפול רפואי לחיית המחמד שבעליהן בבידוד ניתן ליצור קשר ומרפאת הבית הכתום תשתדל לעזור באיסוף בטוח מביתכם למרפאה וחזרה.
– במידה ומתעוררים קשיים כלכליים אל תמנעו טיפול מבעל החיים ונשתדל לעזור כמיטב יכולתנו.

 

מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל מצוקה משפחתית אחרת שמתעוררת וננסה לעזור בהמלצות למדיטציות או בהתבוננות על מנת ליצור סביבה משפחתית מיטיבה ככל האפשר להולכים על 2 ועל 4 כאחד.

האחריות היא שלנו לשמור על עצמנו ועל הסובבים אותנו. חיות המחמד לא מדבקות ולא נדבקות בוירוס הקורונה הספציפי הזה אך יכולות לשאת אותו זמן מה על פרוותן.
כדאי לאנשים חולים להעביר מגבון חיטוי על פרוות החיה לפני הוצאתה החוצה.
יש טעם ליצור קשר עם דוג ווקר או להעסיק אדם שכרגע מובטל בעזרה בטיול עם הכלב.
עזרה הדדית ושמירה על שלוות נפש חשובים מאד בתקופה זו.
בריאות לכולנו:)