ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / מה עושים עם הכלב כשיוצאים לחופשה?

מה עושים עם הכלב כשיוצאים לחופשה?

כלב בזמן חופשה בחו

סיפור מהמרפאה לפרוש כנפיים

סער, לקוח ותיק שלי, אהב מאד את הכלבים שלו מגזע הויסלה, כלב ציד הונגרי המזכיר בצורתו דלמטי או פוינטר אך פרוותו היא בצבע דבש. הוא היה מאד קשור לכלבים שלו טיפח אותם והשתתף בלא מעט תערוכות לכלבים גזעיים, שבהן גרפו לא מעט פרסים.

 

כלב מסוג ויסלה

 

סער אהב מאד לטייל בעולם ובתקופות ששהה בחו"ל עבר הטיפול לידיהם הנאמנות של ילדיו, אוהבי כלבים בזכות עצמם. לפני מספר שנים נסע עם זוגתו לסין לטיול ארוך מהרגיל. רצה הגורל וכלבו האהוב ג'יימס חלה מאד הוא היה צהוב כולו ושלשל צואה שחורה. בנו של סער ספורטאי כבן 30, הגיע עם הכלב למרפאה כשידו בגבס כתוצאה מתאונת אופניים שעבר. בדיקות הדם שערכתי הראו כי ג'יימס בן ה-13 סובל מכשל מערכתי

של הכליות והכבד. אשפזתי אותו במרפאה עם טיפול רפואי תומך בניסיון להקל על סיבלו ככל האפשר.

 

בני המשפחה הגיעו לבקר ושהו איתו שעות ארוכות. לכולנו היה ברור שמצבו קשה מאד. הייתי בקשר טלפוני רציף עם סער בצדו השני של העולם והסברתי לו את חומרת מצבו של כלבו. הוא חש תסכול וחוסר אונים מכך שאינו יכול להיות במקום וסירב להכיר בעובדה שג'יימס נמצא בסוף דרכו. סער התחנן שאעשה ככל יכולתי להשאירו בחיים עד שיגיע לארץ מספר ימים מאוחר יותר. הבטחתי שאעשה כמיטב יכולתי וסעדתי את הכלב סביב השעון אך למרבה הצער מצבו רק הלך והחמיר. הסברתי לילדים כי הכלב סובל מאד וכי יש טעם לגאול אותו מייסוריו. הם הסכימו אך סער התקשה לשחרר את כלבו. לבסוף נתן את הסכמתו להמתת חסד לכלב אך ביקש שוב לנסות לאפשר להם להיפגש לפני כן. ניסיתי לכבד את בקשתו אך לבסוף מספר שעות בודדות לפני נחיתתו בארץ נאלצתי להרדים את ג'יימס שכבר חווה סבל גדול מנשא.

סער כמובן הצטער מאד. למרות שהיה מודע למצב הקשה סירב להכיר בו והדחיק את המחשבה על האפשרות שלא יראה יותר את כלבו בחיים במשך כל טיסתו הארוכה לארץ ולכן חטף שוק כשקיבל את הבשורה הקשה. הוא התאבל זמן רב ולאחר מספר חודשים רכש כלבה חדשה מגזע פוינטר אנגלי שהשתלבה מצוין במשפחה. נראה שהכל מתנהל על מי מנוחות פרט לדבר אחד. סער הפסיק לטוס לחו"ל.

 

בביקורים השוטפים במרפאה עלה הנושא הזה שוב ושוב. ניסיתי להסביר לו שלמרות שלא זכה להיפרד מכלבו הקודם  עקב הנסיעה לחו"ל עדין זכו ל-13 שנים טובות ביחד לפני פטירתו. חבל לוותר על פעילות שמסיבה לו כל כך הרבה אושר בגלל פחדים. בכל מקרה אין לנו שליטה על המציאות והימנעות מעשיית דברים לא תשנה זאת. המלצתי לו לנסות להשלים את הפרידה מג'יימס ולשחרר אותו ובמקום להרגיש אשמה על כך שלא היה לצדו ברגעיו האחרונים להתנחם בכך שהיה מוקף בשאר בני המשפחה האוהבים וכי נחסך ממנו סבל נוסף.

 

הדברים חלחלו לאט במשך חודשים ושוב הגיע סער לטיפול שגרתי עם הפוינטרית האנגלית. הפעם ספר לי כי הוא מאד רוצה לטוס לחו"ל לחופשה קצרה אך עדיין מתלבט. הבטחתי לו שאני אהיה זמין לטפל בכלבתו במקרה הצורך וכי הוא יכול לטוס בראש שקט. הוא הבטיח לחשוב על כך ויצא מהורהר מהמרפאה.

 

לאחר כשעה התקשר אלי נרגש וסיפר שכשחזר הביתה מהמרפאה שלי בנס ציונה נחת על כתפו תוכי יפיפה וכמובן שהתמונות לא אחרו להגיע. "מה עושים אתו ומה אתה חושב על זה"? שאל.

"מבחינת התוכי סביר שזה תוכי ביתי שברח למישהו כדאי לתת אותו לחובב תוכים ולנסות לחפש אולי את הבעלים המקוריים. מבחינתך לדעתי לא יכולת לקבל מסר יותר ברור בעקבות השיחות שלנו. ציפור היא סמל החופש הגיע אליך ציפור שסביר שברחה מכלוב. הבנת"?

"אני לא בטוח". ענה מהסס.

"פרוש כנפיים וטוס לחו"ל". אמרתי בחיוך.

 

סער אכן נסע מספר פעמים לחו"ל ואפילו צלח ניתוח דלקת רחם, מצב מסכן חיים, של כלבתו בזמן ששהה בטיול בארה"ב ושמר על שלוות נפש יחסית.

הסיפור הזה ממחיש שוב את הקשר המיוחד בין הכלב לבעליו וכמה חשוב כי יהיה מאוזן ולא יפגע בשגרת חיינו המשותפים.

אין ממש צורך למנוע מעצמנו את הנאות החיים או שחופשתנו תפגע כתוצאה מגידול חיית מחמד. יש פשוט צורך לוודא כי הכלב נשאר במקום בטוח שיספק לו פינה חמה וסיוע במקרה הצורך.

פתרונות אפשריים לכלב בזמן חופשה בחו"ל

ישנן מספר אפשרויות שאף אחת מהן אינה יותר נכונה מהשנייה הכל עניין של התאמה:

 

פנסיון: קיימים לא מעט פנסיונים רצוי להתרשם מבעלי המקום ומגישתם לבעלי החיים וגם אם המקום נקי ומסודר, התאים מרווחים, קיימת חצר לפעילות ובמקרה של תאים משותפים התאמה התנהגותית בין החברים לתא. כדאי לוודא שהנהלת הפנסיון בודקת אם הכלבים מחוסנים ולא מכניסה כלבים חולים למתחם וכי יש להם אפשרות לתת מענה רפואי במקרה הצורך.

 

פנסיון ביתי: ישנם פנסיונים ביתיים המחזיקים בתנאים ביתיים מספר קטן של כלבים ומאפשרים יחס אישי לחיית המחמד. גם כאן כדאי להתרשם מהבעלים מהתנאים בבית ומההתאמה בין החיות המתארחות בבית בכל רגע נתון.

 

דוג ווקר: מאפשר לכלב להישאר בביתו המוכר ומוציא אותו לטיול מספר פעמים ביום.

 

דייר משנה : אדם המתארח בבית בעלי הכלב ודואג לכל מחסורו ובכך מונע את הזעזוע של הכלב מעזיבת סביבתו המוכרת. אטרקטיבי בעיקר לסטודנטים.

 

לקחת: זאת אמנם אחת האפשרויות הכיפיות בהן אפשר לצרף את הכלב לחופשה וליהנות אתו. צריך רק לקחת בחשבון את רווחת הכלב. הוצאת כלב מהארץ מחייבת במקרים רבים אישורים רפואיים ומסמכי מסע אותם יש להכין בתקופה של 3 חודשים מראש. הטסת כלב עלולה להיות טראומטית עבורו בייחוד אם הוא טס בתא המטען וכמובן שהיא כרוכה בעלויות מול חברת התעופה. כמו כן טוב לדעת כי תחושת הזמן שונה בכלבים מבני האדם. הכלב אמנם יחוש בחסרון בעליו אך יהיה קשה לו להעריך פרקי זמן שונים.

 

טיפים לסיכום: בכל אופציה שתבחרו רצוי תמיד לסמוך על תחושת הבטן ולוודא כי הכלב נשאר במקום מיטיב ולהשאיר פרטים של הווטרינר המטפל אצל המשגיח. במקרים בהם הכלב יוצא מביתו מומלץ להגיע לפנסיון מספר פעמים לפני הנסיעה עם הכלב כדי שיתרגל למקום מבעוד מועד. כאשר הכלב נשאר בביתו המקורי חשוב כמובן להפגישו עם הבייבי סיטר שלו מספר פעמים לפני הנסיעה.

אחרי שדאגתם לכל וודאו כי אתם מרגישים כי עשיתם כמיטב יכולתכם לריווחת הכלב, שחררו צאו לחופשה ללא רגשות אשם תהינו ותחזרו לכלבכם רעננים. מה שבטוח הוא תמיד יקבל אתכם בשימחה ולא ינטור טינה. כי הוא פשוט כלב.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי