ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / דלקת עיניים לכלב

דלקת עיניים לכלב

כל המידע - דלקת עיניים לכלב

לאחרונה אתם נוכחים לגירודים חוזרים ונשנים של הכלב באזור עיניו, אתם מבחינים כי הוא ממצמץ יותר ויותר, עיניו אדמומיות יותר מבעבר והכלב נע באי שקט. אם כל נשמעים לכם מוכרים אז יתכן ואתם עדים להתפתחותה של דלקת עיניים אצל הכלב. חשוב לדעת כי דלקת שכזו לרוב היא משנית ורומזת על בעיה ראשונית שמהווה קרקע פוריה להתרבות חיידקים בחלל העין.

מהם התסמינים, איך מאבחנים, כיצד מטפלים ולא פחות חשוב, איך מונעים להבא?

 

פה קבור הכלב

עיניהם של הכלבים נראות לנו אנושיות מאוד ויש לכך בסיס המלווה בדמיון אנטומי ולצדו שני שינויים המבדילים אותם מבני אדם – עיני כלבים הן בעלות עפעף שלישי ולהם מבנה בשם טפטום אשר אינו קיים בבני אדם ומאפשר ראייה חדה יותר בתנאי תאורה לקויים ובמצבי חושך.

העפעף השלישי קרוב לאף של הכלב (לרוב אינו נגלה לעין כאשר הכלב בריא) ולו בלוטת דמעות אשר מועדת לצניחה (מצב המכונה צ'רי איי ושכיחה בכלבים מגזע קוקר ספנייל, בולדוג ושארפיי). כאשר כלבכם יסבול מדלקת עיניים יכולה להיות לכך עדות בבליטת יתר של העפעף השלישי.

שינוי נוסף הבא לידי ביטוי בגזעים מסוימים הוא מבנה אנטומי הגורם לעין להיות בולטת יותר לעולם החיצוני ומשכך גם חשופה יותר ובעל סיכון רב יותר לחבלות. מבנה זה נפוץ בכלבים מסוג פקינז. פג סיני, בולדוג צרפתי ועוד. חשבו על כך בצורה הגיונית, כאשר העין בולטת יותר היא חשופה יותר לשריטות, פציעות של הקרנית וחבלות כתוצאה מחפצים זרים או משחקי כלבים.

 

סימנים המרמזים על בעיות עיניים בכלבים

כמובן כי הפסקה הבאה מנסה להקל עליכם ולסייע במציאת סימנים מוקדמים לבעיות עיניים אך אם יש לכם חשש ולו הקטן ביותר לבעיה כזו או אחרת אז מהרו לוטרינר מאחר ואין זה מהווה תחליף לבדיקה מקצועית של איש מקצוע.

הסימנים הנפוצם שיכולים לרמז על בעיות עיניים בהתהוות:

 

 • כמו שכבר ציינו – גירודים תכופים בחלל העין, אדמומיות ומצמוצים רבים הם הסימנים השכיחים. בכל מקרה בו אתם חוזים בכלבכם מגרד בחוזקה את עיניו יש למנוע ממנו לעשות זאת ולגשת מיד לקבלת טיפול אצל הוטרינר. גירודים אגרסיביים עלולים לפגוע בעין ולשרוט את הקרנית ןלגרום לחבלות נוספות.
 • הפרשה מוגלתית מהעין – סימן קלאסי המעיד על בעיה בעיניים אצל כלבים. ראיתם הפרשה מוגלתית פנו לוטרינר.
 • נפיחות באחת או בשתי עיניים אשר מקורה לא בגזע הכלב ובמבנה הטבעי של העין.
 • שריטה בקרנית העין של הכלב
 • ים של דמעות בשתי עיניו, מספיק גם באחת מהעיניים. דמע רב מרמז על בעיה שיש לטפל בה.
 • כיווץ של העפעפיים (בתדירות גבוהה)
 • גוון שונה או פיגמנט בחלל העין
 • פוטופוביה – פחד מחשיפה לאור על ידי הכלב
 • עיניים סגורות לחלוטין או סגורות למחצה (כמובן לא בזמן שינה ובשונה מהתנהגותו הקבועה והידועה של כלבכם).

דלקת עיניים בכלבים

 

 

אבחון של דלקת עיניים אצל כלבים

קראתם על הסימנים המעידים על בעיות עיניים או שיש לכם תחושה שמשהו לא כשורה בעיניים של הכלב שלכם? יש מה לעשות. ככלל, רצוי לבקר אצל הוטרינר אחת לחצי שנה למען בדיקת עיניים, בה יבחן הוטרינר בעזרת מכשור מתאים את עיניו של הכלב ובה תתבצע הסתכלות מקיפה בעיניו לאיתור סימנים המעידים על פגיעה ולצורך בדיקת ראייה. אם חושד הוטרינר להופעת דלקת עיניים יתכן כי יחליט על בדיקת אישונים (תבדק תגובת האישונים לאור). לעיתים, אין מסקנה ברורה אודות הבעיה ותתכן הפניה לרופא כירורג ורופא עיניים (במקרים של תפירת קרנית לדוגמה).

 

טיפול בדלקות עיניים בכלבים

כאמור, בכל חשד להיווצרותה של דלקת עיניים מומלץ ואף רצוי לסור למרפאה הוטרינרית לצורך טיפול הולם בכל ולצורך זיהוי מקורה הראשוני של הבעיה. הזנחת הבעיה תגרום לסבל רב לכלבכם ועלולה אף להוביל לנזקים משמעותיים ומיותרים.

זיהומים בעין של הכלב יצריכו ניקיון יסודי ותכשירים ייעודיים (וטרינר המכיר את הכלב ואת ההיסטוריה הרפואית שלו עתיד להמליץ על טיפות עיניים מיוחדות, משחות ושטיפות תדירות). הטיפול יתמקד בהפחתת הכאבים והתסמינים הפוגעים באיכות חייו של הכלב ובמקביל בניסיונות למנוע את הישנותה של הדלקת.

 

מניעת דלקת עיניים לכלב

דלקת עיניים לכלב לרוב אינה עומדת בפני עצמה ויש בעיה נוספת שגרמה להופעת סממנים ראשוניים כגון דמעות שיוצרים מצע נוח להתרבותם של חיידקים. לפיכך, מניעת דלקות עיניים בכלבים יתאפשרו בעזרת טיפול מהיר בבעיות אחרות ושמירה על עיניים נקיות אצל חיית המחמד שלכם.

כך תוכלו לסייע במאמץ:

 1. הסירו חפצים בולטים שיכולים לפגוע בעין של הכלב – דוגמה מצוינת לכך הם מסמרים המצוים בגובה נמוך ופינות חדות של שולחנות ורהיטים.
 2. שמפו מיועד לפרוות הכלב ולא לעיניים שלו ומשכך הקפידו לשמור את השמפו הרחק מעיניי הכלב.
 3. גשו לספר שיסייע במניעת כניסת הפרווה לעיניי הכלב, זה לא נעים לו ולא בריא לו.
 4. דאגו לאופי פייסני של הכלב, שכן תגרות עם חתולים וכלבים אחרים מסכנים מאוד את בריאותו הכללית בכלל והקרנית בפרט.
 5. ניקיון תכוף של סביבת העיניים בעזרת מטלית סטרילית (רצוי לחה) תסייע למניעת הופעת חיידקים.
 6. קראו את הסממנים המצוינים בשורות הללו, היו עירניים וזהירים ובקרו אחת לחצי שנה אצל הוטרינר לצורך בדיקת עינייים מקיפה.

 

דלקות בעיניים לכלב

 

 

וטרינר מסביר,

עיניו של הכלב משרתות את אחד מחושיו המפותחים ביותר ועליהם הוא נשען רבות. בעיות עיניים שונות עלולות לפגוע משמעותית באיכות חייו של הכלב ולהוביל לבעיות נוספות. עשו מנהג קבוע ובקרו במרפאה הוטרינרית לצורך בדיקת עיניים, הקפידו על מניעה בעזרת הכלים המצוינים לעיל ובכל מקרה בו אתם חושדים לפגיעה או דלקת בעיניים של הכלב אל תהססו ופנו לקבלת טיפול.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי