ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / הכנת הכלב לקראת הקיץ

הכנת הכלב לקראת הקיץ

להכין את הכלב לקיץ

כשמגיע הקיץ עולה פעילות הכלב בחוץ ובמקביל מתרבים הטפילים השונים הנושאים מחלות שונות. חלקן גורמות אי נוחות לכלב ולבעליו וחלקן מסכנות חיים. טיפול מניעתי נכון יצמצם כמעט לחלוטין את הבעיות הללו.

המחלות האופייניות לעונה והטיפול בהן

קדחת הקרציות

נגרמת על ידי טפילים, שחיים בתוך קרצייה. במידה וקרצייה נגועה עולה על כלב ומוצצת את דמו, הטפיל יחדור למחזור הדם של הכלב ומדביקו. סימני המחלה הם: חום גבוה, חולשה, בעיה בקרישת הדם המתבטאת בדימום מהאף דימום בשתן או בתוך העיניים וחוסר תיאבון.

במידה ולא יינתן טיפול מתאים עלולים להיפגע איברים פנימיים והכלב עלול למות מדימום פנימי.

קדחת הקרציות אינה מדבקת לבני אדם, אבל קיימת מחלה דומה בשם

"קדחת הבהרות" המועברת באותה צורה ע"י קרצייה לבני האדם וגם היא עשויה להיות

קטלנית. (לדוגמא מותו המצער בזמנו של הזמר מאיר אריאל ז"ל.).

 

אלרגיה לפרעושים

נגרמת על ידי תגובה אלרגית של מערכת החיסון של הכלב לרוק הפרעוש. העקיצה גורמת לגירוי ראשוני, הכלב מתגרד ופוצע את עצמו והפצע מזדהם על ידי חיידקים. במקרים קשים עלול הכלב להקריח כמעט לחלוטין.

מאחר והפרעושים גם מוצצים דם עלול הכלב לפתח אנמיה קשה, שללא טיפול תגרום למותו.

חשוב לציין שהפרעושים הם פונדקאים של תולעי מעיים ולכן מומלץ לתת טיפול נגד תולעים, תילוע לכלב, במקביל להדברת הפרעושים.

 

הערכות לקראת מתקפת הטפילים?

המלצתי לבצע לטיפול מונע ולא להמתין להתפרצות המחלה.

קיימים מספר תכשירים מעולים להדברה וטיפול בקרציות ופרעושים על הכלב ואזור מחייתו, המאפשרים טיפול מונע לאורך טווח במינימום מאמץ. התכשירים מתעדכנים כל הזמן עקב יצירת הטפילים עמידות לחומרי הדברה. ישנה אפשרות לקבל המלצות על התכשירים העדכניים במרפאה ולהתאים אותם לגודל הכלב, הסביבה בה הוא חי ולצורכי המשפחה. מעבר לכך תינתן הדרכה על שימוש נכון ומתאים בתכשיר שימנע את התחסנות הטפילים הללו ככל האפשר.

חשוב להתרחק ככל האפשר מאזורים נגועים קרציות ולבצע הדברה תקופתית בחצר הבית תוך נקיטה בכל אמצעי הבטיחות הנדרשים.

קרציות נקבות נראות כשעועית אפורה ואילו הזכרים קטנים יותר חומים ומזכירים יותר עכביש קטן. במידה והתגלתה קרצייה על הכלב אין ללחוץ על גופה על מנת להימנע מהזרקת הטפיל, שעלול להיות בתוכה לדם הכלב. אפשר לשמן את המקום לאחוז בעזרת פינצטה את ראש הקרצייה ולשלוף אותה בעדינות. בכל מקרה במידה ונראתה קרצייה על הכלב מומלץ לערוך בדיקת דם לשלול הדבקות במחלה.

פרעושים קטנים משמעותית מקרציות ונעים במהירות מתחת לפרווה. כשהם לא על החיה הם מסוגלים לקפוץ למרחקים מרשימים. רמזים להמצאות פרעושים הם גרוד יתר של הכלב בכל גופו ופרורים שחורים על הפרווה. אם מנערים את הפרורים הללו מעל נייר לבן ומתיזים עליהם מעט מים יהפכו אדומים אם הם צואת פרעושים, שמכילה מן הסתם דם. חשוב לדעת כי הגרוד הינו תגובה אלרגית לעקיצת הפרעוש ולא לנוכחות שלו. יתכן ולקראת סיום תקופת היעילות של חומר ההדברה לא יראו פרעושים על הכלב אך הבודדים שיעקצו יגרמו לגרד. מומלץ להחליף חומרים בזמן.

 

טפילים לכלבים

 

צמחים רעילים ומזיקים

בין הצמחים הרעילים שכדאי להרחיק את הכלב מהם אפשר למצוא את עץ התפוח, משמש, דקל ציקס, הרדוף הנחלים, יוקה, פילודנדרון ועוד.

עם עונת היובש מתרבים הקוצים והמלענים. בעוד כניסת קוץ מסיבה אי נוחות וכאב מקומי קל, המלענים, זרע של שיבולת שועל, מסוכנים מאד. היות והם בנויים כחץ מחודד עם זיפים הפונים לאחור יש להם נטייה להיכנס לאזורים שונים בגוף ולנוע קדימה לתוך הרקמות.

מקומות שכיחים לכניסת מלענים הם בין אצבעות הרגליים, אוזניים ועיניים.

יש להימנע מהכנסת הכלב לשדות קוצים ולהיות ערים למצוקה הקשורה לאזורים הללו לאחר מגע עם קוצים.

 

נחשים וחרקים ארסיים

בקיץ מתעוררים הנחשים מתרדמת החורף. נחש לא יתקוף את כלבכם ביוזמתו, במידה  והכלב יפלוש למרחב מחייתו והוא יחוש מאוים, יכיש הנחש את הכלב. רצוי למנוע מהכלב להריח מתחת לכל אבן או שיח באזור טיולו. אם הוכש כלבכם מהרו לווטרינר תוך הקפדה על תזוזה מינימלית של הכלב וללא ניסיונות לחסום כלי דם או למצוץ את הארס.

עקיצות נפוצות גם מחרקים ופרוקי רגליים כמו דבורים, נדלים, עקרבים ועכבישים. תגובת הכלב תהיה בדרך כלל כאב חד ואחריו התנפחות האזור. במידה והעקיצה היא באזור הפנים ההתנפחות עלולה לסכן חיים. יש להוריד מיד את הקולר, לשים קרח על המקום ולהגיע למרפאה לקבלת חומרים אנטי היסטמינים נוגדי אלרגיה. רצוי לחטא את מקום העקיצה מספר ימים. לעיתים הארס ממית את הרקמות באזור ונוצר פצע המחייב טיפול נוסף. אם מזהים עוקץ רצוי לשלוף אותו.

 

טיולים בשעות קרירות

כפות רגליו של הכלב רגישות לטמפרטורת הקרקע. טיול בשעות הלוהטות של הקיץ יגרום סבל רב לכלב ואף עלול לגרום לכוויות בכפות רגליו. הימנעו מטיולים בשעות החמות של היום (רצוי לטיל בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות הערב המאוחרות). הקפידו על טיול באזורים מוצלים, הצטיידו במים לכלב ולכם, ותהיו זהירים בשמש.

 

בנוסף, לכלבים שיטת צינון עצמי שונה משלנו. כלבכם מצנן את גופו בעזרת 'הלחתה'- הגברת קצב הנשימה. שיטת קירור זו אורכת זמן רב יותר מזו של בני האדם ומחייבת התאמת התנאים לכך. כמו כן כלבים בעלי אף פחוס מתקשים אף יותר בקירור גופם ונוטים למצוקה נשימתית עקב עיוות בדרכי הנשימה העליונות שלהם, מצב המחמיר כתוצאה מחום גוף גבוה, פעילות גופנית מאומצת  ותנאי מזג האוויר.

 

שימו לב לא להשאיר את הכלב ברכב

כאמור מנגנון הקירור של הכלב בעייתי ודורש הלחתה, קירור האוויר שנכנס תוך הזרמתו על הלשון  ונשיפת אויר חם החוצה. כאשר הכלב נמצא ברכב סגור ולא ממוזג אין לו אפשרות לקרר את עצמו. הטמפרטורה ברכב סגור עולה במהירות ועלולה לסכן את  חיי הכלב. השתדלו לא לקחת את הכלב אתכם בימים חמים ולא להשאירו בשום אופן ברכב. במידה ולקחתם אותו אתכם ביום חם תארגנו תזכורת כל שהיא שתמנע מכם לשכוח אותו מאחור. נתקלתי כבר בכלבים שהתגנבו לרכב ללא ידיעת הבעלים ונשכחו מאחור. שווה להעיף מבט בכל מיקרה ברכב לפני עזיבתו.

במידה והכלב נשכח ברכב יש לקררו מיד עם בד רטוב וקרח ולהביא אותו למרפאה הוטרינרית הקרובה בדחיפות.

 

סביבת מחייה מתאימה לכלב

ודאו שאזור מגוריו של הכלב יהיה במקום מוצל וקריר יחסית ומאוורר ולא חשוף לשמש ישירה. אם כלבכם חי בחצר, ודאו כי פינתו נעימה, מוצלת ועם אספקת מים סדירה.

כלבים רגישים יותר לשינויי טמפרטורה קיצוניים מאשר בני האדם. לכן יש לנסות ולווסת את הטמפרטורה של סביבת כלבכם בצורה מתונה יותר. הימנעו מחשיפה ישירה שלו למיזוג אוויר ומיד לאחר מכן הוצאתו החוצה לטמפרטורה לוהטת. עדיף למקם את הכלב באזור מוצל ונעים למחייה ולא מתחת למזגנים.

 

כלבים בקיץ

 

זממים המאפשרים את תנועת ההלחתה

אם אתם שמים על כלבכם זמם, ודאו כי הוא מאפשר לכלב לפתוח את פיו בצורה שתאפשר לו לקרר את עצמו, אחרת הכלב עלול להימצא בסכנת חיים ממשית. כמו כן היות וצבעים כהים נוטים לקלוט יותר חום מצבעים בהירים, עדיף להשתמש במחסומי פה בהירים בחודשי הקיץ.

 

תספורת מותאמת לקיץ

תספורות כלבים יכולות להיות מחמיאות מאוד ולעזור בהפחתת כמות הפרווה שיש לנקות ואזורי המסתור של הטפילים השונים. בצד זאת יש לפרווה תפקיד חשוב בהגנת עורו של הכלב מנזקי השמש. תספורת קצוצה מדי עשויה להוביל לחשיפה ישירה לשמש, ולגרום לכוויות המסכנות את עורו ואת בריאותו. מומלץ לטפח באופן סדיר את הפרווה, להבריש אותה היטב ולשמור על אורך פרווה של חצי סנטימטר לפחות.

ניתן להתייעץ עם ליאור במספרת הכלבים ליאורי הסמוכה למרפאה.

 

יש להתחשב בגיל הכלב

רצוי להתאים את הפעילות לגילו של הכלב. כלבים קשישים רגישים יותר לשינויי מזג אוויר ובמיוחד לחום כבד. לכן היו זהירים במיוחד וכבדו את גילו של חברכם.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי