ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / תזונת כלבים, על מה חשוב לשים דגש?

תזונת כלבים, על מה חשוב לשים דגש?

תזונת כלב

לפני שאתם מכניסים כלב לביתכם, למשפחתכם ולליבכם, כדאי שתדעו איך לטפל בו ואיזו תזונה מתאימה לו. הכלב הופך לבן משפחה ועליכם תהיה מוטלת האחריות והדאגה לספק את צרכיו הרפואיים, התזונתיים, את אזור המחיה שלו ולתת לו את כל תשומת הלב והאהבה שהוא צריך.  

אם אתם רוצים לסייע לכלבכם להנות מחיים בריאים וארוכים ככל הניתן אז כדאי לדאוג לו לתזונה נכונה, לאפשר לו לבצע פעילות גופנית מתאימה, לקחת אותו לבדיקות שגרתיות אצל הוטרינר, לוודא כי הוא מבצע את כל חיסוני הכלבים הדרושים וכמובן להרעיף עליו חום ואהבה.

בשורות הבאות נספק לכם הצצה לחשיבותה של תזונה נכונה בקרב כלבים, נספק מספר המלצות לבחירת המזון המתאים ונסייע לכם לשמור על בריאות הכלב.

אנחנו מודים לכם על הסבלנות ומאחלים לכם קריאה נעימה ובריאות איתנה לכלב.

 

התוצאות של תזונה לקויה אצל כלבים

עם התקדמות המחקר והבנה מעמיקה יותר של השפעות התזונה על בעלי חיים, הופיע לנו על המדפים מבחר גדול של מזונות הקיים בתחום של אוכל לכלבים, מגוון המאפשר התאמת המרכיבים לגזע הכלב, לגילו ולגודלו. כמובן כי חריגה מההמלצות ומתן מאכלים בייתים שאינם מתאימים לכלבים יכול להוביל גם לתוצאה לא רצויה, כגון פגיעה בבריאות הכלב.

אוכל לכלבים שאינו מותאם למאפיינים של הכלב, עלול ליצור מגוון בעיות ומחלות: 

  • עודף משקל – כלבים שאינם עושים פעילות גופנית מספקת ואוכלים כמות מזון גבוהה ממה שנחוץ להם או מזון שאינו מאוזן, עתיר קלוריות עם שיעורי שומן גבוהים, עלולים להעלות במשקל. כלב עם עודף משקל עלול לסבול מקוצר נשימה, בעיות בלב ובריאות, לחץ דם גבוה, בעיות עיכול ולקצר משמעותית את אורך החיים ולא פחות חשוב מכך את איכות חייו. ממש בדומה לבני אדם, גם אצל כלבים, מאזן קלורי חיובי יוביל לעלייה במשקל.
  • בעיות עיכול – בעיות שנגרמות כתוצאה ממזון לא איכותי או רגישויות הקיימות אצל הכלב יכולות לפגוע בבריאותו, פגיעה הדרגתית אך משמעותית. כלבים שיסבלו מתזונה לקויה עלולים להתקשות בעיכול המזון, לסבול מנפיחויות, עצירות, שלשולים ואף לפגיעה במערכות העיכול.
  • נשירת שיער ובעיות עור – תזונה לקויה איננה משפיעה רק על מערכת העיכול ויכולה אף להתבטא בנזקים במערכות אחרות בגוף. לדוגמה, צבע פרווה דהוי ונשירה מוגברת שלה. כמו כן, בעיות עור ונשירת פרווה יכולים להיגרם מאלרגיה של הכלב לסוג מסוים של מזון וכמובן אם הבחנתם באחד התסמינים המופיעים בעמוד זה אז מחובתכם לפנות לוטרינר לביצוע בדיקה מעמיקה יותר. 

איך לבחור אוכל איכותי לשמירה על איכות חייו של הכלב?

  • מותג איכותי –  בחרו מזון מחברה גדולה ומוכרת אשר משקיעה במחקר ופיתוח בכל הקשור בנושא אוכל לכלבים וקיימים אצלה תהליכי בקרת איכות לתהליכי הייצור. השתמשו ברשת האינטרנט לביצוע מחקר קצר על החברה לפני רכישת סוג האוכל שבחרתם. 
  • ערכים תזונתיים גבוהים – חפשו מזון איכותי אשר מכיל שיעור גבוה של בשר או דג וכן סיבים תזונתיים מפירות, ירקות וקטניות. כדאי להימנע מלתת לכלבכם מזונות שכוללים פחמימות פשוטות ותוצרי לוואי של תעשיית הבשר אשר עתידים להכיל שיעורי שומן גבוהים וערכים תזונתיים לוקים בחסר.
  • התאמת סוג האוכל לגיל הכלב – יש צורך להתאים את המזון לגילו של הכלב, ממש כמו אצלנו בני האדם. גורים יהיו זקוקים למזון עשיר בשומן ובחלבון לצורך צמיחה וחיזוק המערכת החיסונית, בזמן שכלבים בוגרים יהיו זקוקים למזון שיספק להם אנרגיה ויסייע להם לשמור על רקמות הגוף הפנימיות, העור והפרווה. לעיתים נדרשות התאמות גם לכלבים מבוגרים בשל בעיות ומחלות שיכולות להופיע עם הגיל, ולכן יש לבחון כל מקרה לגופו.
  • משקל הכלב – חשוב להתאים את סוג המזון וכמויות המזון למשקלו של הכלב. כלב עם עודף משקל יקבל מזון דל בקלוריות ואילו כלבים רזים מדי או גורים יקבלו מזונות עתירי קלוריות. בנוסף, יש לייצר התאמה בין משקל הכלב לכמות המזון על מנת לשמור על המאזן הקלורי.

 

מזון רפואי לכלבים

במקרים בהם קיימת בעיה רפואית מאובחנת יש חשיבות גדולה להתאים את המזון למצב. קיים מגוון. רחב של מזונות רפואיים יעודים המאפשרים לכלב לקבל את המרכיבים האופטימליים המתאימים למחלתו הן מבחינת דרישות תזונתיות והן מבחינת מניעת נזק לכלב ממרכיבי תזונה לא מתאימים למצבו הנוכחי.  דוגמאות למזונות ספציפיים הם מזון תומך כליות במקרה של אי ספיקת כליות. מזון תומך לב למצב של אי ספיקה לבבית. מזון תומך למערכת העיכול וכו. כמו כן קיימים מזונות היפו אלרגניים לכלבים אלרגיים, מזונות תומכי מפרקים, מזונות להמסת קריסטלים במערכת השתן ומזונות מפחיתי משקל. ישנם אפילו מזונות רפואיים ספציפיים בעלי טעימות גבוהה במיוחד לעידוד אכילה של כלבים חולים חסרי תיאבון.

כמובן שהשימוש במזונות הללו אפשרי לאחר בדיקת הכלב במרפאה ולפי הנחיות הווטרינר המטפל.

 

לסיכום, אוכל לכלבים המותאם באופן מקסימלי לסוג הכלב, לגילו, לגודלו ולרגישויות הבריאותיות שלו יסייעו לכם לשמור על בריאותו, על איכות ותוחלת החיים שלו. הקפידו לחקור את הנושא, להתייעץ עם הוטרינר ולהשקיע בניסיון לתת לכלב את סוג המזון לו הוא זקוק.

זכרו כי אימוץ חיית מחמד בכלל וגידול כלבים בפרט דורשים השקעה מצד הבעלים, הן השקעה כלכלית והן השקעה של זמן ויחס אישי. כאשר כל הפרטים מתכנסים להם יחדיו, איכות חייו של הכלב משתפרת משמעותית ויש לזה השפעה ישירה על בריאותו. לכן בחירת כלבים צריכה להיות עם מלאכת מחשבת, כמו גם הבנה מוקדמת של הצרכים.

 

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי