ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / סיפור מהת… או שקים אנאלים יש חיה כזאת?

סיפור מהת... או שקים אנאלים יש חיה כזאת?

כלבים עם שקים אנאליים

לילה אחד קיבלתי טלפון מלקוחה נסערת. "הכלב שלי מיילל וזנבו שמוט, מה עושים??????". אמרה בלחץ. מהכרות עם המשפחה באירועים קודמים עם הכלב, זכרתי, שהם מאוד חרדים מפרוצדורות רפואיות הן אצלם והן אצל כלבם האהוב. תיארתי לעצמי שהסבר טלפוני ומעקב לא ממש יהיו רלוונטיים באותו רגע והצעתי לקבל אותם במרפאה הוטרינרית מאחר ומדובר במקרה חירום. הם נענו בשמחה וקבענו להיפגש במרפאה.

 

נפגשנו לאחר מספר דקות, רוקי, כלב הפינצ'ר החמוד, כשכש קלות בזנבו השמוט והביט בי במבט אומלל. היה לי מושג מה יכולה להיות הבעיה ולחיצה קלה עם מגבון באחורי הכלב, שהניבה נוזל עכור ומצחין אימתה את החשד. 

 

"אויש מה זה"? הזדעזעו הבעלים.

 

"שקים אנאליים גדושים במלוא הדרם ותפארתם", עניתי ופתחתי את הדלת לאוורור.

 

מה זה אומר שקים אנאליים לכלבים?

 

"לכלב יש שקים משני צדי פי הטבעת, שהם שריד קדמון לבלוטות ריח כמו של בואש. כיום אין להם ממש תפקיד והם מתרוקנים באופן טבעי בדרך כלל כאשר הכלב עושה את צרכיו וצואתו קשה מספיק. שקים אנאליים מתרוקנים גם כאשר הכלב נבהל מאד ואז יורגש הריח הנוראי באוויר". אמרתי.

 

 "לעיתים כאשר הצואה רכה תקופה מסוימת או שיש רגישות מיוחדת לכלב, יתמלאו השקים האנאליים. רוב הכלבים יגיבו בגרירת ישבן על הקרקע, כמו במקרה של תולעים, או כרסום אזור גב תחתון ובסיס הזנב. ברוב המקרים תתווסף לזה תגובה אלרגית של האוזניים והכלב ינער את ראשו למרות שאין לו דלקת אוזניים. חלק מהכלבים, כמו רוקי, ישמטו זנב, יתקעו במקום או יבכו בתסכול. עכשיו כשהשקים ריקים צפויה להיות הקלה ממשית לרוקי". הסברתי להם והמשכתי.

 

"כדאי לעקוב אחרי הצואה שלו ולהגיע למרפאה הווטרינרית כשאתם מזהים את הסימנים שציינתי". 

 

"אגב אני זוכר שסיפרתם לי בעבר שעברתם תקופה משפחתית לא פשוטה עם התמודדות עם מחלה קשה ולכן אולי אתם נרתעים מפרוצדורות רפואיות ונמנעים מלהגיע למרפאה לטיפולים שוטפים. שווה לבדוק אם לחשש הזה יש אחיזה במציאות. בסך הכל ברוך השם ההתמודדות עם המחלה הקשה מאחוריכם ואין סיבה למנוע מרוקי רפואה מונעת. כשאתם מגיעים לטיפולים שוטפים במרפאה אני מעיף מבט על הכלב ויתכן והיינו מזהים את הבעיה תוך כדי הביקור. זה היה חוסך לכם מן הסתם להילחץ ולרוץ לפה בחירום וגם לרוקי הייתה יכולה להיחסך המצוקה", ציינתי.

 

"כן אתה צודק, אני חייבת להירגע אני כל הזמן בלחץ מאז המחלה". אמרה הבעלים.

 

"אולי בזכות רוקי תפתח לך הדרך להתיידד עם  נושא הרפואה ולהבין, שתפקידה להיטיב ולרפא בצד הקושי. וגם אולי ללמוד על פרופורציות בחיים ולא לשכוח לנשום לפעמים". חייכתי וליטפתי את רוקי שזקף את זנבו בגאון והברק חזר לעיניו.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי


  לקוחות יקרים, מספר עדכונים לגבי פעילות המרפאה בתקופה הקרובה.
  המרפאה פעילה בשעות הרגילות ובחירום 24/7,
  עם זאת מומלץ:
  – לצמצם הגעה למקרים דחופים
  – להתקשר לתאום תור למניעת מפגשים עם לקוחות אחרים, ועל מנת לקבל יעוץ טלפוני במקום להגיע למרפאה.
  – במידה ויש צורך בטיפול רפואי לחיית המחמד שבעליהן בבידוד ניתן ליצור קשר ומרפאת הבית הכתום תשתדל לעזור באיסוף בטוח מביתכם למרפאה וחזרה.
  – במידה ומתעוררים קשיים כלכליים אל תמנעו טיפול מבעל החיים ונשתדל לעזור כמיטב יכולתנו.

   

  מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל מצוקה משפחתית אחרת שמתעוררת וננסה לעזור בהמלצות למדיטציות או בהתבוננות על מנת ליצור סביבה משפחתית מיטיבה ככל האפשר להולכים על 2 ועל 4 כאחד.

  האחריות היא שלנו לשמור על עצמנו ועל הסובבים אותנו. חיות המחמד לא מדבקות ולא נדבקות בוירוס הקורונה הספציפי הזה אך יכולות לשאת אותו זמן מה על פרוותן.
  כדאי לאנשים חולים להעביר מגבון חיטוי על פרוות החיה לפני הוצאתה החוצה.
  יש טעם ליצור קשר עם דוג ווקר או להעסיק אדם שכרגע מובטל בעזרה בטיול עם הכלב.
  עזרה הדדית ושמירה על שלוות נפש חשובים מאד בתקופה זו.
  בריאות לכולנו:)