ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / תילוע לכלב

תילוע לכלב

תילוע לכלב

תילוע לכלב הוא טיפול נגד תולעים אשר מיועד למנוע מתולעי מעיים לשכון בגופו של הכלב שלנו, ובמידה והן נמצאות – לעזוב. התילוע גורם למעשה לפגיעה במערכת העצבית של התולעת, ובעקבות כך היא מוצאת עצמה משותקת ומפסיקה "להיאחז" במעיים של הכלב ויוצאת בעת מתן צואה.

הטיפול עצמו באופן יחסי זול, פשוט לביצוע ומאוד יעיל, ומתבצע באמצעות זריקה או כדור שניתן חד פעמי או בשתי פעימות בהפרש של כעשרה ימים. גורים נחשבים ברמת סיכון גבוהה ולכן גם תדירות ביצוע התילוע עשויה להיות גבוהה יותר.

 

תילוע לכלב – למה בעצם?

תולעי המעיים עלולות לגרום לאוסף של בעיות רפואיות ואי נוחות רבה לבעל החיים שלנו: כאבי בטן, שלשולים, התייבשות, אנמיה ובמקרים מסוימים אף ירידה במשקל, מאחר והתולעים חולקות את המזון עם הכלב. סיבוכים רפואיים אפשריים עלולים להביא למצבים מסכני חיים של ממש כדוגמת חסימת מעיים, הפרעות בגדילה ועוד.

 

יש לזכור שהתולעים עלולות להיות מדבקות גם עבור בני אדם. אנשים בעלי מערכת חיסון חלשה נמצאים בסיכון להידבק מהכלב בתולעי מעיים, וילדים קטנים עלולים לסבול מתופעות קשות ומנדידת התולעים אל מקומות שונים בגוף והחמרה במצב הבריאותי. לכן, ביצוע תילוע לכלב חשוב גם לשלומם של  בני המשפחה ולא רק בשביל החבר על ארבע.

 

איך נדבקים בתולעים?

 

הדבקות בתולעי מעיים אצל הכלב יכולה להגיע ממגוון סיבות, ביניהן אכילת צואה של כלב אחר, בליעת פרעושים נגועים בעת ליקוק, מגע עם כלב אחר אפילו בזמן משחק. הדבקה יכולה למעשה להתרחש אפילו בשלבי ההיריון, ולעבור מהאם אל הגור שטרם נולד דרך השלייה.

 

איך נדע שהגיע הזמן לבצע תילוע לכלב?

לא תמיד נוכל להבחין ולאבחן שהכלב נדבק בתולעים, ולכן נכנס תילוע לכלב כחלק מטיפולי השגרה שניתנים כטיפולים מונעים, כאשר פרק הזמן המומלץ לביצוע תילוע הוא בכל שלשה חדשים. יחד עם זאת, במידה וכן הצלחנו להבחין בהמצאות תולעים או בסימנים שיכולים להצביע על כך שהן הגיעו, יש להגיע אל הוטרינר בהקדם לקבלת טיפול, גם אם לא עבר פרק הזמן של שלושת החודשים.

 

סימנים להמצאות תולעים אצל כלבים

במידה והכלב מגרד שוב ושוב באזור פי הטבעת ובבסיס הזנב, או מתחכך לעתים תכופות בקרקע עם הישבן, בצורה חריגה, זו בהחלט סיבה להגיע ולהיבדק במרפאה ווטרינרית. לעתים נבחין בעת מתן צואה במראה של התולעים הן על גבי הצואה והן על הפרווה הסמוכה לפי הטבעת. חשוב לזכור שייתכן שהכלב נגוע בתולעים גם אם אנחנו לא מבחינים בסימנים הללו, ומכאן שמבצעים בכל מקרה תילוע לכלב אחת לתקופה באופן שגרתי.

 

איך להימנע מהדבקות בתולעים?

כפי שצוין, הקפדה על הטיפול המונע תפחית משמעותית את הסיכוי של התולעים להגיע. יש לבצע תילוע לכלב אחת לחצי שנה, או על פי המלצת ווטרינר המטפל. נסו לגלות ערנות לתסמינים שהוזכרו, דוגמת גירודים חוזרים, צואה לא אופיינית ועוד – ובעת התעוררות החשד פנו לקבלת טיפול. גם טיפול סדיר בפרעושים יכול לסייע בהפחתת סיכויי ההדבקה.

וככלל, שמירה על ניקיון סביבתי ובעיקר בסביבת המחיה של הכלב יכולה לתרום רבות למניעת הדבקה.

 

תילוע לכלב בנס ציונה

ערן זיו, וטרינר בנס ציונה, בעלי מרפאת הבית הכתום, מזמין אתכם לבצע תילוע לכלב באופן פשוט, יעיל ובטוח לכלב.
ערן ממליץ להקפיד על הטיפול באופן שוטף ושגרתי ולמנוע הדבקה מיותרת וסיבוכים בריאותיים מיותרים לכלב.
כאמור, כאשר מדובר בגורי כלבים אז רצוי לבצע את התילוע בתדירות גבוהה יותר ולגלות ערנות לכל סימן של תולעים.

"המלצה חמה שלי אליכם היא למנוע מחלות וטפילים בהקדם האפשרי, זה יהפוך את עלות הטיפולים לזולה הרבה יותר ותימנע עוגמת נפש מכם וסבל מיותר מחיית המחמד שלכם. אז אל תתמהמהו וקבעו עוד היום תור לתילוע לכלב במרפאתנו".

עדכון חשוב לתקופת הקורונה – אל תתנו למשבר הקורונה לפגוע בכלבים שלכם. אם אתם נמצאים בבידוד ואינכם יכולים לקחת את כלבכם לקבל טיפול רפואי אז כדאי ליצור איתנו קשר ואנחנו ננסה לסייע בלקיחה והחזרה של הכלב לטיפול.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי