ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / בחירת כלב

בחירת כלב

בחירת כלב

לאחרונה נתקלתי במספר מקרים בהם אנשים נתקלו בבעיות התנהגות של הכלב שבחרו.
בחירת כלב הינה החלטה כבדת משקל שיש להתייחס אלייה ברצינות, תוך מודעות לעצמך ולסביבה בה תגדל את הכלב.

בעזרת מספר פעולות פשוטות וידע בסיסי ניתן לחסוך הרבה מפח נפש ולבחור חבר מתאים לחיים.

איך בוחרים כלב?

הגיע הרגע והחלטתם להכניס חבר חדש הביתה. חשוב להתאים אותו אליכם כדי ששני הצדדים יהנו, איך עושים זאת אתם שואלים? איך אתם בוחרים כלב ומתאימים אותו אליכם?

 

1. הגדרת תפקידו של הכלב, מקום המחיה שלו והפניות שלכם אליו. כלב שעשועים, שמירה, נחיה, מלווה לטיולים וספורט וכו'. לפעמים בסיטואציה של בחירת הכלב בוחרים אותו מתוך חמלה או מתוך עידוד הכלבייה, שמכוונות טובות מנסה למסור לכם כלב מסוים, שלא בהכרח יתאים לכם.

 

2.  גזע ומין הכלב ומחלות האופייניות לגזע זה. לדוגמא בעיות אגן לגזעים גדולים בעיות עיניים ושיניים לגזעים פחוסים הצורך בטיפוח ועוד.

 

3. אופי הכלב. חשוב לנתב כלבים דומיננטיים לתפקידי שמירה, או לנקוט באמצעי זהירות בגידולם כמו סירוס ואילוף. רמזים העוזרים לגלות זאת הם הפיכת הכלב על גבו וחשיפת בטנו. כלב שמתנגד ומנסה להתהפך-דומיננטי. כלב שנשאר שקט על גבו – כנוע ונוח. בכל אופן לא להפריד גור מאימו לפני גיל 7-8 שבועות.

 

4. קביעת ההיררכיה בבית. הכלב מתייחס לבני הבית כלהקה. חשוב למקמו בתחתית הסולם. טיפים לקביעת ההיררכיה. ביציאה וכניסה הביתה הכלב יהיה תמיד אחרון. בן המשפחה הפחות דומיננטי בבית יהיה אחראי על ההאכלה כדי לחזק את מעמדו בעיני הכלב.

 

5. התניית האימוץ בבדיקה רפואית- וטרינר יוכל לבדוק יותר לעומק ולתת חוות דעת מקצועית.

 

מקרה אמיתי מעולם המרפאה

אלף בית

אלף גור מלנואר יפה תואר הגיע עם יעקוב, לקוח ותיק שלי, אל המרפאה הוטרינרית בנס ציונה. יעקוב פנסיונר חביב שכל חייו גידל כלבים ואילף אותם תמיד בעצמו, סיים לאחרונה להתאבל על כלבו האחרון ולקח את אלף לביתו.

 

כשהגיעו למרפאה לסדרת החיסונים, אי אפשר שלא היה להבחין בקשר האמיץ ביניהם. יעקוב דאג לשקול אותו כל פעם ולעקוב אחר התפתחותו של אלף וסיפר כל פעם על טריק חדש שלימד אותו. דיברנו לא מעט על נושא הדומיננטיות של הכלב והוא ניסה להציב לו גבולות ברורים בביתו. אחד הגבולות היה לא לחצות את קו המרפסת והחצר.

 

לאשתו של יעקוב תמיד היה קושי עם כלבים ועם הלכלוך שהם מכניסים הביתה היא כיבדה את אהבת בעלה אליהם ואפשרה לו לגדלם מחוץ לתחומי הבית. אלף כיבד את הגבול אך את הצורך שלו בפריקת מרץ גם הריצות לאורך החצר כל היום לא סיפקו. הוא היה חברותי לנכדים אך יצר התקיפה שלו החל להתעורר ככל שחלפו הימים. הוא ליווה בנביחות את כל מי שחלף על המדרכה מחוץ לגדר וניסה לתקוף מי שחלף ליד השער. אורחים שבקשו להיכנס לחצר נרתעו מאד מפניו ועל יעקוב היה לרסנו.

בחירת כלב המתאים לסביבה

יום אחד קבלתי שיחת טלפון בה סיפר לי יעקוב בקול חנוק כי מסר את אלף. הבנתי שקשה לו מאד לדבר על הנושא והזמנתי אותו למרפאה. יעקב הגיע לאחר מספר ימים שבור לב ואדום עיניים. הוא סיפר שנאלץ למסור את כלבו. הכלב שהפחיד ילדים שעברו במדרכה הזכיר לו כלב יורקשייר שאיבד בעבר לאחר שקפץ לכביש מהמדרכה ונדרס. הוא חשש שילדים שחולפים ליד הגדר ייבהלו מאלף יקפצו לכביש וחלילה ידרסו. יעקב מצא לו בית במושב לאחר ששלל מסירתו ליחידת עוקץ מחשש שאם יכשל במבחנים ליחידה גורלו יהיה מר. הוא חש אשמה על המסירה, הרגשת כישלון ותסכול, שהדירו שינה מעיניו. ליעקוב היסטוריה ארוכה של גידול כלבים דומיננטיים. אותו יורקשייר, שנדרס, נשך את ביתו בגבה. כלבת דוברמן שאימץ בילדותו, קפצה על צוואר הרופא שהגיע לביתו לטפל באמו החולה ועוד. בחלק מהמקרים הסיפורים הסתיימו בצורה טראומטית והכלבים נמסרו או מתו. בשאר המקרים היו צריכים השגחה צמודה ודריכות מתמדת.

 

יעקוב יצא לאחרונה לפנסיה וחש שנכשל באילוף הכלב. הסברתי לו שזו פעם ראשונה שהוא מקדים תרופה למכה ומונע את האסון הבא מראש תוך נקיטת כל האמצעים לדאוג לרווחת בני ביתו בצד רווחת הכלב וזה מעשה חשוב ואין פה מקום לאשמה. אלף בית בבחירת כלב היא התאמתו לסביבה המשפחתית. אין פה בעיה עם יעקוב או עם הכלב שניהם מקסימים בדרכם, אך ישנה פה אי התאמה. שאלתי אותו מדוע בחר כלבים כה דומיננטיים כל חייו? הוא טען, שהם מאתגרים אותו. הסברתי לו שהאתגר לא חייב להיות מאמץ מלחמתי והוא יכול להיות אתגר למצוא דווקא כלב רגוע חברותי ומשפחתי, שלא יתיש אותו, יתאים לגילו ולכוחו, יתאים לאופי הבית העכשווי ולנכדים.

 

הצעתי לו להתבונן במסר המגיע מעצם בחירתו בכלבים דומיננטיים המשקף את האופי הדומיננטי שלו בביתו. לפחות בכל הנוגע לגידול הכלבים הוא זה שבחר אילף וגידל. אשתו למעשה הייתה שותפה פסיבית בעניין בעל כורחה ונאלצה להתפשר. הצעתי לו לשחרר את המחשבות על אלף באהבה, לאפשר לאשתו לבחור את הכלב הבא, שיכול להיות למשל פודל שאינו משיר שיער. ייתכן והיא תבחר להתמודד עם הסטריליות שלה והאובססיה לניקיון, ואפילו תרשה לעצמה להתמודד עם כלב חביב אחר, ולצמצם את הנשירה בעזרת טיפוח יום יומי. הכי חשוב לפרגן לעצמו לאפשר לכלב, שישקף לו פנסיה שלווה ונינוחה, להיכנס לחייו.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי