ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / גיבנת על גב החתול ואופן הטיפול

גיבנת על גב החתול ואופן הטיפול

איך מטפלים בגיבנת של חתול

מה היא הגיבנת שעל גבו של החתול? איך מחליפים מזון לחתול? ועוד מספר שאלות עליהן נותן מענה ד"ר ערן זיו בדרכו הייחודית ובגישת הטיפול האישית.

מה הקשר בין חתול מלך לבין גור אדם?

בוקר אחד הגיע למרפאה זוג צעיר ונחמד חובק תינוק בן מספר חודשים וחתול גדול ממדים בן אחת עשרה וקצת,
מלך שמו וגיבנת מכובדת בעורפו.

מה היא הגיבנת שעל גבו של החתול?

"תראה מה צמח לו בגב, מה זה יכול להיות"? שאלו בחשש גדול.

"התופעה הזאת לא שכיחה מאד אך מוכרת, הגוש בעורף נוצר לרוב כתגובה מקומית של חיסון לחתולים, שעלולה להפוך לעיתים לגידול סרטני. במקרים כאלה מומלץ להסיר את הגידול בהקדם". עניתי.

 

"מה הסיכון"? שאלו.

"היות ומלך לא צעיר ההרדמה מסוכנת יותר עבורו מאשר לחתול צעיר. אפשר להריץ במרפאה בדיקות דם מקיפות לפני הניתוח. הבדיקות יתנו מידע לגבי תפקוד המערכות שלו והיכולת שלהן להתמודד עם פינוי חומרי ההרדמה ועל פי התוצאות נחליט אם להמשיך לניתוח". השבתי.

 

הגוש היה בגודל ביצת תרנגולת והרגיש חם ומודלק. כדי לצמצם את גודל המסה ככל האפשר ולהילחם בדלקת בתוכה נתתי למלך אנטיביוטיקה למספר ימים וקבעתי עם בעליו מועד לניתוח.

 

מלך הגיע כמתוכנן לניתוח וערכתי לו בדיקות דם שלשמחתי היו תקינות. למרות שהגוש הצטמצם משמעותית הודות לאנטיביוטיקה עדין הייתי צריך להסיר אותו עם חלק נכבד מעור העורף והגב כדי לאפשר גבולות בטוחים גדולים ככל האפשר, כדי שיהיו נקיים מתאים סרטניים.

 

בסוף היום מלך שוחרר לביתו חבוש מהראש ועד הזנב כדי למנוע תזוזה של אזור התפר לאורך גבו והגידול נשלח למעבדה לאבחון. לאחר עשרה ימים הגיע מלך להוצאת תפרים וביקורת ונראה כי הניתוח עבר בהצלחה. גם תוצאות המעבדה חזרו ואישרו לשמחתנו כי הגידול הוסר בשלמותו.

 

שלושה חדשים חלפו מהניתוח ומלך הגיע שוב למרפאה הפעם עם תלונה על מספר הקאות.

"האם החתול יוצא מהבית"? התחלתי בלקיחת ההיסטוריה הרפואית.

"לא". ענה.

"האם ביצעתם הדברה בבית או השתמשתם בחומר ניקוי חריף כל שהוא"? המשכתי.

"לא". ענה שוב.

שינוי מזון לכלב

"האם שיניתם מזון לאחרונה"? המשכתי בתחקיר.

"האמת היא, שכן. נתנו לו משהו חדש שהמליצו לנו בחנות החיות.

 

"האם ערבבתם את שני המזונות מספר ימים"? שאלתי.

"האמת היא שלא. ניגמר לנו המזון ולקחנו מה שהיה בחנות". ענה.

 

"החלפה פתאומית כזאת בהחלט יכולה לעורר בעיות במערכת העיכול. עדיף תמיד לערבב בהדרגה מספר ימים את האוכל החדש עם המזון הקודם". אמרתי.

 

ליתר ביטחון בהתחשב בהיסטוריה הרפואית של מלך ערכתי לו, גם הפעם, בדיקת דם במרפאה ובזמן שהמתנו לתוצאות נתתי לו נוזלים כדי לאזן את מה שאיבד בהקאות ותרופות להרגעת מערכת העיכול.

 

שקעתי בשיחה עם הבעלים, רופא בהכשרתו דור שני לפסיכיאטרים. הוא סיפר כי בחר בתחום זה מתוך רצון לשלב בו את אהבתו למוסיקה והוא מעוניין לעזור למטופליו בעזרת תרפיה במוסיקה. הוא קיבל מבית החולים חדר והפך אותו לחדר מוסיקה. את הכלים השיג מתרומות. לדבריו הוא מחפש בעיקר כלי הקשה אך לצערו קיבל בינתיים המון גיטרות.

 

הצעתי לו להשתמש בשבירת גיטרות ככלי טיפולי, שמאפשר לאדם לעשות מעשה לא מקובל או אסור בסביבה מוגנת ולא שיפוטית ולקבל מסר, שכשעולה בו הכעס אפשר וחובה להביאו לסביבה מוגנת ולא לתת לו להתפרץ בחוץ. הוא התחבר מאד לרעיון והבטיח לנסות.

 

בדיקת הדם הסתיימה והייתה תקינה. עכשיו כשהכול היה רגוע הגיע הזמן להעמיק קצת להשלמת התמונה המשפחתית הכוללת לצד מצבו הרפואי של מלך.

 

"מצאת איזה מסר בכל ההרפתקה שעברתם עם מלך לאחרונה"? שאלתי.

 

"זה מדהים שאתה שואל כי מה שקרה לא נראה לי כצרוף מקרים רגיל". ענה לי.

 

"מה קרה"? הסתקרנתי.

 

"מאז שנולד התינוק היינו כל הזמן סביבו והרגשתי שהזנחתי את מלך. היו לי לא מעט ייסורי מצפון שלא הבחנתי מוקדם בגידול הענק שהתפתח אצלו. מספר ימים לאחר שהוצאנו למלך את התפרים גילו אצל הילד שלי גידול שפיר במקום מקביל לזה של מלך בעורף והוא אמור לעבור ניתוח בקרוב להסרתו. פשוט מדהים". אמר בהתרגשות.

 

"קודם כל רפואה שלמה. אני מאחל לכם שהכול יעבור על הצד הטוב ביותר". אמרתי.

 

"תגיד. האם ייתכן שכל התהליך של גילוי והסרת הגידול בהצלחה לחתול היה הכנה נפשית לקראת הטיפול בילד?" זרקתי שאלה לאוויר.

 

את המענה סיפק ד"ר ערן זיו, מרפאה וטרינרית נס ציונה, הבית הכתום וכותב הספר אהבה וחיות אחרות.
מוזמנים לשאול שאלות ולקבל תשובה ישירה מערן.
כמו כן, באתר מופיעים תכנים רבים ואינפורמטיבים על כלבים וחתולים, לכם רק נותר לקרוא, להשכיל וליישם.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי