ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / כלבים עם אף פחוס והבעיות הצפויות

כלבים עם אף פחוס והבעיות הצפויות

כלבים עם אף פחוס

האם כלבים מגזעים ברכיוצפליים, אלו המאופיינים בפרצוף עם אף פחוס ועיניים בולטות סובלים מבעיות בריאותיות נפוצות? ד"ר ערן זיו בהסבר נרחב על הבעיות הצפויות, בעקבות כלבת פקינז שהגיעה למרפאה הוטרינרית עם צליעה.

 

צליעה שכזאת

נסיה, פנסיונרית חביבה הגיעה למרפאה הווטרינרית הבית הכתום בנס ציונה עם כלבת הפקינז שלה, צ'וצ'ה, לבדיקה. הן ירדו מהרכב מדדות שתיהן ופסעו לאיטן לכיוון הדלת.

"יפה לך". אמרה כשהתבוננה עלי יושב על האופנוע שלי בחניה הסמוכה למרפאה. "אפשר לשבת להצטלם"? שאלה בעיניים בורקות.

"ברור, תני לי רק למקם אותו ליד המדרכה כדי שיהיה לך נוח לעלות". עניתי.

" לא אל תטרח באמת, אולי אחר כך, בא נבדוק את צ'וצ'ה קודם, לא יודעת מה יש לה היא צולעת לאחרונה". אמרה וצנחה לכיסא בנשיפת אויר קולנית.

בעיות של כלבים עם אף פחוס

"יש לא מעט בעיות אורתופדיות ואחרות לכלבים מגזעים ברכיוצפליים כמו צ'וצ'ה". אמרתי.

"אלו גזעי כלבים המאופיינים בפרצוף פחוס עם עיניים בולטות, דבר שהופך אותן פגיעות לעיתים הן נשרטות ממשהו בסביבה ולעיתים משערות כפל האף שנוצר כתוצאה מהפרצוף המעוך.

הלסת התחתונה ארוכה יותר מהלסת העליונה, או במילים אחרות מנשך הפוך, דבר שמקשה על ניקוי טבעי של השיניים כתוצאה מהעיוות וצבירת אבן שן מרובה. (לקריאה על ניקוי שיניים לכלבים לחצו כאן)

 

לא מעט בעיות נשימה נוצרות עקב הצרות נחיריים והאף הקצר בנוסף לחיך הרך, שתפקידו להפריד בין הושט וקנה הנשימה ולמנוע כניסת מזון למערכת הנשימה. לרוב הוא ארוך מהרגיל ועלול לחסום את הקנה ולהקשות על הנשימה. אגב חשוב לקחת את זה בחשבון פרוצדורות עם הרדמה מלאה ולהיערך למניעת צניחת החך הרך על פתח הקנה והחנקות הכלב.

 

בעיות שלד, עומס על חוליות ופריצות דיסק

"העיוות בגזע הספציפי הזה לא מסתכם בפנים וגולש גם לשאר השלד". אמרתי והרמתי את צ'וצ'ה לשולחן הטיפולים.

"לא מעט כלבים מגזע זה ,ביחוד הקופצניים מבניהם, שנוהגים לעמוד ולקפץ על רגליהם האחוריות יוצרים עומס על חוליות הגב ורגישים לפריצות דיסק.

חוץ מזה אם תסתכלי על מבנה הרגלים הקדמיות תוכלי לראות שאינן ישרות. הן קשתיות וכף הרגל פונה החוצה". אמרתי תוך כיפוף המרפק של צ'וצ'ה.

"כתוצאה מעיוות זה המכניקה של הרגל לא מושלמת ויוצרת עומס על המפרקים והסחוס בהם נשחק.

אני מרגיש לא מעט חריקות במרפק שנוצרת כתוצאה מזיזי עצם שנוצרו במפרק בתגובה לשחיקה. הזיזים הללו דוקרים ולכן הצליעה". אמרתי ועברתי לבדיקת הרגליים האחוריות.

מתחתי כל אחת מהרגליים קדימה והרגשתי קפיצה של פיקת הברך בשתיהן.

"גם פה נוצרו בעיות בברכיים. כתוצאה מהמבנה העקום של הרגלים האחוריות פיקת הברך אינה יכולה לנוע במסילה שלה באופן רגיל ויורדת ממנה. הברך ננעלת עד שהפיקה חוזרת למקומה. הקפיצות הללו של הפיקה שוחקות גם הן את הסחוסים ומחמירות את המצב עם הזמן. ברגע שיש מפרק אחד פגוע הכלב מנסה לפצות עם המפרקים האחרים ולכן מעמיס אותם יותר ואז הם פגיעים יותר". אמרתי ונתתי לצ'וצ'ה חטיף.

 

בכל משך ההרצאה הארוכה שלי נענעה נסיה את ראשה מעלה מטה ועטתה מבט שאומר "כן כן כבר שמעתי את זה פעם". ועכשיו סופסוף פצתה את פיה ואמרה." אל תשכנע אותי אני לא מאמינה לרופאים".

 

"אני לא מנסה לשכנע אותך בכלום רק מציין את מה שאני רואה", עניתי.

"גם לי יש בעיות בברכיים והרופאים מנסים כל הזמן לשכנע אותי להחליף אותן", אמרה.

"אני לא מכיר את מצבך הרפואי אבל בכל מה שקשור לצ'וצ'ה אמנם קיים פתרון כירורגי לבעיותיה אבל היות והיא מבוגרת מאד לא הייתי ממליץ עליו כדי לא לסכן אותה ולהעביר אותה תקופת החלמה ארוכה. אפשר לטפל בה בצורה שמרנית ולתת משככי כאבים טובים ותוסף לתמיכה במפרקים. בנוסף רצוי לתת לה מזון רפואי מיוחד להורדת משקל. הרזיה תוריד בצורה משמעותית את העומס על המפרקים. כולי תיקווה ששילוב המרכיבים האלה יאפשר לה איכות חיים טובה בזמן שנשאר לה", אמרתי.

 

"חבל שהרופאים שלי לא הציגו לי את הדברים בצורה הזאת", אמרה.

"הרופאים שלך הציגו לך טיפול לפי הספר ויש לשקול אותו בכובד ראש מאחר והרופאים מבקשים את טובתך אבל חשוב לזכור שתמיד יש לך בחירה חופשית לעשות בגופך מה שתרצי. זכותך לבחור בדרך משלך שתאפשר לך איכות חיים לפי תפיסתך. אולי שווה לנצל את המקרה של צ'וצ'ה ותגובתה לטיפול כדי להקדיש זמן לחשוב על העניין לפני שרצים להחליף ברך", הצעתי.

"טוב, אני מאד שמחה שהכרתי אותך", אמרה ושלחה מבט עורג לעבר האופנוע.

 

"רוצה להצטלם עכשיו"? שאלתי.

"אם הבת שלי תדע שאני רק חושבת על זה היא תחשוב שאני משוגעת. עזוב אל תטרח", אמרה שוב.

"זה בדיוק הזמן לבחור בין הרצון החופשי שלך לבין השפעת גורמים חיצוניים עליו". אמרתי וליוויתי אותה לכיוון האופנוע.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי