ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / היתרונות לילדים באימוץ כלב

היתרונות לילדים באימוץ כלב

היתרונות לילדים באימוץ כלב

הקדמה- יום ינשופים

לאחרונה הוזמנתי להרצות בבית ספר יסודי במסגרת "יום ינשופים" שזהו יום בו מוזמנים הורי תלמידים לתת הרצאה בתחום עיסוקם. בפתח ההרצאה שאלתי למי מהתלמידים יש חיית מחמד? ולהפתעתי רק מחצית מהידיים הורמו. כמובן שכשאלתי מי מאלה שלא הצביעו היה רוצה שתהייה לו חיית מחמד כל הידיים שלא הצביעו קודם התרוממו לאוויר בהתלהבות. יכולות להיות מספר סיבות לכך חלקן אמתיות כמו נטל כלכלי שלא כל משפחה תוכל לעמוד בו וחלקן מבוססות על אמונות חששות ופחדים שלא לכולם אחיזה במציאות ונובעות בעיקר מחוסר ידע. בגדול את הרווחים האישיים המושגים מאימוץ כלב אי אפשר למדוד בכסף.

 

הכלב שמוצאו מהזאב התקרב בימים עברו לרועי עדרים שסביבם השיג מזון. עם השנים החיות הידידותיות יותר נשארו בחברת בני האדם והתוקפניות הורחקו על ידי הרועים וגורשו חזרה לטבע. עם השנים הפכו הכלבים לכלבי עבודה ומאוחר יותר גם לחיות מחמד.

 

למה כדאי לאמץ כלב?

 

תרומה רגשית וחברתית לילד הכלב ששמו מורכב מ"כל-לב"  הוא יצור המעניק ברוב המקרים אהבה ללא תנאי ולכן יכול לתת לילד מקום חם להתפנק בו, לבנות ביטחון עצמי בזכות התחושה כי חבר נאמן תמיד לצדו המלווה אותו תקופה ממושכת בתקופות משמעותיות בחייו, יכול לפתח אצל ילד אחריות מאחר ועליו לדאוג להאכיל אותו ולהוציא אותו לטיולים באופן סדיר. כמו כן לעודד את הילד לצאת, להתנתק מהמסכים ולעסוק בפעילות גופנית עם הכלב הטובה לגוף ולנפש.

 

חשיפות לגלגל החיים  בצד הקשר הממושך שנוצר בין הילד לכלבו קיימת העובדה המצערת שכלב חיי בממוצע 12 שנים. העובדה הזאת חושפת למעשה את הילד לעובדות החיים בזמן התבגרותו. הוא מבין את גלגל החיים ואת ארעיות החיים. במהלך התקופה שהילד מבלה עם כלבו הוא לומד ליהנות מהרגע ובסוף הדרך לומד להיפרד ולשחרר. בצד העצב הוא לומד לא להתעלם מהמציאות וחוויה כזאת יכולה לחשל ולהכין אותו לתהליכי פרידה שונים בהם יתקל במהלך חייו.

 

תרומה רפואית  כלב המטופל בצורה סדירה אצל וטרינר בטיפולים מונעים, עובר את כל החיסונים הדרושים לכלבים, אינו מהווה סכנה לילדים מבחינה רפואית. שמירה על היגיינה בסיסית מספיקה בכדי לא להדבק במחלות המועברות על ידי טפילים שונים. מעבר לכך עצם החשיפה לפרוות הכלב יכולה לחזק את המערכת החיסונית של הילד.  במקרה של אלרגיות דווקא חשיפה הדרגתית לפרוות הכלב יכולה להוריד את הרגישות אליה לאורך זמן. מעבר לכך קיים מוצר שמורחים אחת לשבוע על פרוות הכלב והוא מונע את פיזור האלרגנים מהפרווה ומונע תגובה אצל הילד האלרגי.

 

לאמץ כלב בשביל הילד

 

חשיפה לטיפול רפואי  אני משתדל תמיד לעודד את ההורים להביא את ילדיהם לטיפול הרפואי בכלב שלהם. עצם החשיפה לטיפול הרפואי ולעיתים השתתפות בו מורידה המון חרדה ורתיעה ממחטים או טיפולים רפואיים אחרים מאפשרת לילד התיידדות עם התהליך הרפואי ועוזרת לו להפוך את ביקוריו אצל רופא הילדים לנעימים יותר.

 

לסיכום  כאמור לאימוץ כלב יתרונות רבים והתרומה של כלב במיוחד לילדים במשפחה היא אדירה.

חשוב כמובן להתאים את הכלב לתנאים המשפחתיים מבחינת מקום מגורים חיות נוספות אופי הכלב הרצוי מין הכלב ועוד. כדאי ומומלץ לערוך בדיקה רפואית והתנהגותית לפני ההחלטה הסופית לצרף את הכלב לתא המשפחתי. בחירה נכונה תמנע מפח נפש ותאפשר לקשר עם הכלב להיות הטוב ביותר.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי