ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / וירוס הקורונה וחיות המחמד

וירוס הקורונה וחיות המחמד

קורונה אצל בעלי חיים

וירוס הקורונה זורה בהלה רבה בקרב הציבור ונשאלת השאלה כיצד מושפעים חברינו הטובים ביותר, בעלי החיים.

 

וירוס, באופן כללי, הוא גורם זיהומי קטן מאוד, שיכול להתרבות רק בתוך תא בגוף האדם או החיה, בניגוד לחיידק, שיכול להתרבות בעצמו. הווירוס חודר לתאים בגוף ומשתמש בהם כדי להתרבות. כתוצאה מכך התא המארח ניזוק או מת ותפקוד הגוף נפגע. מערכת החיסון נלחמת בווירוס והגוף מנסה לפנות אותו החוצה בהפרשות או ברסס טיפות מדרכי הנשימה, מידת החולי תלויה בתגובת המערכת החיסונית, שמושפעת ממצבו הגופני והחיסוני של החולה. 

 

לחלק מהוירוסים קיים חיסון, שמכין את הגוף מבעוד מועד לתגובה חיסונית מהירה במקרה חשיפה. כל עוד הווירוס מחזיק מעמד בסביבה החיצונית הוא עלול להיות מדבק. הישרדותו בסביבה תלויה בעמידות הספציפית שלו לטמפרטורה ולחומרי חיטוי. 

 

וירוס הקורונה בבעלי חיים

וירוס הקורונה שמככב עכשיו בעולם בגדול, קיים שנים רבות בווריאציות ספציפיות לבעלי חיים. 

 

וירוס הקורונה בחזירים הוא פוגע בעיקר במוח ובמערכת העיכול.

Transmisible gastroenteritis) TGE)

Hemaglutinating encephalitis) HEV)

 

וירוס הקורונה בעכברים, פוגע בכבד.

(Mouse hepatitis virus)

 

וירוס הקורונה בגורי כלבים ועגלים, הוא גורם לשלשולים.

(Neonatal diarrhea)

 

בעופות הוא גורם לסימפטומים דומים לתסמינים אצל בני האדם ופוגע בעיקר בדרכי הנשימה.

Avian infectious bronchitis) -IBV)

 

קורונה אצל חתולים

וירוס הקורונה בחתולים מופיע בשתי וריאציות:

האחת, רטובה, גורמת לדלקת חריפה בחלל הבטן הכוללת הצטברות נוזלים בחלל הבטן ובית החזה, חום, צהבת, שלשול וירידת משקל ונקראת:

feline infectious peritonitis)- FIP)

הווריאציה השנייה, יבשה, ללא הצטברות נוזלים בחלל הבטן ובית החזה, תגרום לרזון חוסר יציבות עקב בעיה עצבית, שלשול וקשיים בראיה.

הסברה היא כי וירוס הקורונה בחתולים הוא מוטציה של וירוס מעיים לא מזיק, שחתולים, בעיקר, גזעיים ואלה החיים בצפיפות, כמו בבתי גידול למשל, נדבקים ממנו מצואה נגועה. היות והווירוס מוכר לגוף הוא חומק ממערכת החיסון, חודר לתאי הדם וכך מתפשט ברחבי הגוף. בשיתוף עם המערכת החיסונית של הגוף, נוצרת תגובה דלקתית חמורה ונגרם נזק רב. וריאציה זו של הווירוס היא בדרך כלל קטלנית.

 

מתי לפנות לווטרינר?

כמו במקרים אחרים של חולי, סביר שהחתול יהיה חסר תיאבון אפטי או חלש. במידה ויש התנפחות של הבטן יעלה חשד להידבקות בווריאציה הרטובה של המחלה שקלה יותר לאבחון בעזרת בדיקת הנוזל הבטני. במידה והחתול נדבק בווריאציה היבשה האבחון מאתגר יותר ויכלול בדיקות דם. בכל שאלה או צורך בייעוץ מקצועי אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו – מרפאה וטרינרית הבית הכתום – נס ציונה.

 

טיפול בקורונה בחתולים

בעיקר טיפול תומך בשילוב תרופות אנטי ויראליות וסטרואידים למיתון התגובה החיסונית המוגברת.

טיפול מונע קורונה

היות ואנו יודעים כי הווירוס מופץ בצואה, ניקיון ארגז החול בתדירות גבוהה חשוב ביותר. גורי חתולים מוגנים על ידי נוגדני האם לפחות 5 שבועות מהיוולדם ולאחר מכן יש לדאוג להיגיינה סביבתית קפדנית במידה והאזור נחשד כנגוע.

 

חיסון לווירוס הקורונה בחתולים

קיים חיסון נגד וירוס הקורונה בחתולים אך יעילותו עדין שנויה במחלוקת. 

 

חיסון לקורונה אצל חתולים

 

באופן כללי הטיפול בחולים בווירוסים הוא טיפול תומך בניסיון לתת לגוף להתמודד בעצמו. במקרה ונוצר זיהום משני חיידקי, ניתנת גם אנטיביוטיקה. חשוב לבודד את החולים ולשמור על היגיינה בסיסית כמו שטיפת ידיים וחיטוי משטחים בסכנת חשיפה.

למרות שיש סיכוי שהווירוס שפוגע בנו עבר מוטציה כל שהיא והועבר מחיות כמו פנגולינים ועטלפים, הוא בדרך כלל ספציפי לחיה בה הוא פוגע. אין עדות להשתנות הוירוס הנוכחי הפוגע באדם לזן הפוגע בחיות ולכן גם אם אדם חלה, הסיכוי כי ידביק את חיית המחמד שלו קטן מאוד והוא יכול להתנחם בחיקה בזמן השהייה בבידוד הביתי☺.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי