ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / תולעת הפארק

תולעת הפארק

תולעת הפארק

ספירוצרקה לופי היא תולעת טפילה עגולה (נמטודה), שהתגלתה לראשונה בארץ בכלבים שנדבקו בפארק רמת גן ומכאן קיבלה את הכינוי המוכר כתולעת הפארק.

מעגל החיים של התולעת מתחיל בביצים המופרשות בצואת כלבים. חיפושיות זבל הניזונות מצואה משמשות פונדקאי לשלב הזחל של התולעת. כלבים שיאכלו צואה או חיפושית נגועים ידבקו במחלה.

זחלי התולעת נודדים דרך דופן קיבת הכלב לעורקי הקיבה ומשם לאבי העורקים בבית החזה. משם ממשיך הזחל בנדידתו דרך דופן אבי העורקים ומתמקם בדרך כלל בוושט שם הוא הופך לתולעת בוגרת המייצרת ביצים שמופרשות למערכת העיכול ומשם לסביבה.

תולעת הפארק תסמינים

גוף הכלב הנגוע מנסה לבודד את הטפיל ובונה סביבו קפסולה הנקראת גרנולומה. מושבה זו של תולעים שגודלה ככדור טניס עשויה לגרום לקשיים בבליעה, הקאות, אבדן משקל קיצוני, קשיי נשימה וחנק. לעיתים יקרע אבי העורקים והכלב ימות בפתאומיות מאבדן דם. הגרנולומה עשויה להפוך לגידול סרטני שיחמיר מן הסתם את המחלה ויקטין את הסיכוי לריפוי. כאשר המסה ממאירה יופיע לעיתים במקביל עיבוי של העצמות הארוכות ברגליים. קיימים מקרים בהם נודדת התולעת לתוך תעלת עמוד השדרה והתוצאה תהיה שיתוק ברמות שונות.

אבחון תולעת הפארק

אבחון המחלה וחומרתה מאתגר מאד ואפשרי במספר דרכים:

בדיקת צואה תגלה ביצי תולעים רק במידה והתולעת כבר בוגרת והחלה ליצר אותן.

צלום רנטגן ידגים בצורה טובה גרנולומה בחלק האחורי של בית החזה, שמלווה בדרך כלל במפרצות, שנוצרו כתוצאה מהסתיידות אבי העורקים. כמו כן יראו לעיתים שינויים בחוליות עמוד השדרה. גרנולומות קטנות לא יראו בצילום ואבחונן כשפירות או ממאירות לא ודאי.

אנדוסקופיה מאפשרת זיהוי גרנולומות בוושט בלבד והערכת תגובה לטיפול תרופתי. הבדיקה מחייבת הרדמה מלאה. האנדוסקופ מאפשר לראות תמונה של הגידול שלפיה ניתן להבדיל בצורה טובה בין תהליך ממאיר לשפיר. כמו כן ניתן לקחת בעזרתו ביופסיה, שאינה תמיד מהימנה מאחר ודופן הגרנולומה עבה ולא תמיד כוללת תאים מהגידול עצמו.

CT  מאפשר זיהוי מוקדם יחסית של המחלה גם לפני היווצרות הגרנולומה ומדגים נגיעות גם במקומות שאינם שכיחים. בדיקה כזאת יכולה לעזור בתכנון ניתוח להסרת המסה במידה והוחלט לפעול בדרך זו.

ניתוח הפעולה הפולשנית ביותר להסרת המסה מבית החזה. מאפשר שליחת הרקמה לבדיקה היסטולוגית ואבחנה מדויקת שלה.

תולעת הפארק טיפול ומניעה

ספירוצרקוזיס או נגיעות בתולעת הפארק היא מחלה פרזיטית קשה וקטלנית שאמצעי האבחון שלה מאתגרים ולא תמיד ודאיים. במקרים רבים המחלה מאובחנת מאוחר מידי או שאינה מגיבה לטיפול, ומסתיימת במוות. מומלץ מאד להתמקד במניעת המחלה בעזרת זריקות דקטומקס כל שלושה חודשים באופן שוטף. הזריקה תשמיד את זחל התולעת לפני שיתבגר, יצור מושבת תולעים ויפריש ביצים. בנוסף יש למנוע בכל דרך אפשרית מהכלב לאכול צואה או חרקים לרבות שימוש במחסום פה. כמו כן חשוב מאד להקפיד לאסוף את צואת הכלב ובכך למנוע הפצת ביצי תולעים לסביבה במידה והכלב נגוע במחלה.

 

תגובה לטיפול זריקות של דקטומקס פעם בשבועיים לתקופה ממושכת יגרמו לנסיגה של רוב המסות השפירות וישמידו את הטפיל. כלבים הרגישים לתרופה זו, כמו קולים, יטופלו בתרופה חלופית.

מרפאה וטרינרית בנס ציונה, הבית הכתום, מזמינה את חיות המחמד לטיפול מונע ושוטף לתולעת הפארק.
צרו קשר עוד היום ומנעו סבל מיותר מהחברים הטובים ביותר

 

וטרינר בנס ציונה - תולעת הפארק

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי


לקוחות יקרים, מספר עדכונים לגבי פעילות המרפאה בתקופה הקרובה.
המרפאה פעילה בשעות הרגילות ובחירום 24/7,
עם זאת מומלץ:
– לצמצם הגעה למקרים דחופים
– להתקשר לתאום תור למניעת מפגשים עם לקוחות אחרים, ועל מנת לקבל יעוץ טלפוני במקום להגיע למרפאה.
– במידה ויש צורך בטיפול רפואי לחיית המחמד שבעליהן בבידוד ניתן ליצור קשר ומרפאת הבית הכתום תשתדל לעזור באיסוף בטוח מביתכם למרפאה וחזרה.
– במידה ומתעוררים קשיים כלכליים אל תמנעו טיפול מבעל החיים ונשתדל לעזור כמיטב יכולתנו.

 

מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל מצוקה משפחתית אחרת שמתעוררת וננסה לעזור בהמלצות למדיטציות או בהתבוננות על מנת ליצור סביבה משפחתית מיטיבה ככל האפשר להולכים על 2 ועל 4 כאחד.

האחריות היא שלנו לשמור על עצמנו ועל הסובבים אותנו. חיות המחמד לא מדבקות ולא נדבקות בוירוס הקורונה הספציפי הזה אך יכולות לשאת אותו זמן מה על פרוותן.
כדאי לאנשים חולים להעביר מגבון חיטוי על פרוות החיה לפני הוצאתה החוצה.
יש טעם ליצור קשר עם דוג ווקר או להעסיק אדם שכרגע מובטל בעזרה בטיול עם הכלב.
עזרה הדדית ושמירה על שלוות נפש חשובים מאד בתקופה זו.
בריאות לכולנו:)