ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / אין לי בעיה – פרידה מחתולה 

אין לי בעיה - פרידה מחתולה 

פרידה מחתול

יפה הייתה חתולה טריקולורית מבוגרת, שבחרה להיאסף על ידי זוג צעיר לאחר שנפגעה בראשה בתאונת דרכים. היא גררה את עצמה למפתן דלתם בכוחותיה האחרונים. הזוג חמל עליה והבהיל אותה לווטרינר המקומי, שטיפל ככל יכולתו בפגיעת הראש הקשה. יפה השתקמה לבסוף ורק עינה נטולת ההבעה והשקע שנישאר בצד ראשה העידו על החוויה הטראומתית שעברה.

 

לימים עברו הזוג דירה וחיפשו ווטרינר לחיות המחמד שלהם וכך נפגשנו לראשונה. הם שמרו על החתולה מכל משמר בביתם ולא אפשרו לה לחזור לרחוב המסוכן וכך האריכה חיים בשלווה ולא הרבתה לבקר במרפאה. 

האם אפשר לטפל בחתול עם דלקת בלבלב?

יום אחד התקשרה הלנה, בעלת החתולה, וסיפרה, שיפה הפסיקה לאכול והיא נראית לה חלשה. קבענו בדיקה ואכן היא נראתה חלשה ורזה מאוד. בדיקת האולטרסאונד הראתה דלקת קשה בלבלב ולא חשפה לקויות נוספות. שמחנו לשמוע והתחלנו בטיפול אנטיביוטי מתאים. 

 

הזכרתי להלנה, שיפה מאוד מבוגרת, איננו יודעים את גילה האמיתי ולמרות שהמחלה ניתנת לטיפול, יתכן שייקח זמן רב עד להחלמה מלאה וגם יתכן, שלא נצליח.

"אין לי בעיה, איבדתי הרבה חתולים לאורך השנים". אמרה. 

 

"טוב תעדכני אותי במצבה". אמרתי ונפרדתי מעליה בתחושה, שקיימת אצלה הכחשה מסוימת. בכל מקרה קיוויתי לטוב. בימים הקרובים לא נראתה הטבה או תגובה לטיפול והחלו סימנים עצביים, שהתפתחו כנראה על רקע הפציעה בעבר. תמכתי בה בעזרת נוזלים וסטרואידים אך המצב המשיך להתדרדר. 

 

איכות חיים או הארכת חיים לחתול?

"הייתי מוכנה לעשות הכל אבל אני מבינה שאין מה לעשות כדי להציל אותה מה אתה אומר"? שאלה.

"המדד הוא האם ניתן לאפשר לה איכות חיים ובצד זה האם הספקת להיפרד? ההחלטה היא שלך". עניתי.

 

"התכרבלתי אתה כל הלילה אבל לא ישנתי בכלל כי היא כל הזמן יללה. אני שואלת מה אתה היית עושה? ברור לי שזאת ההחלטה שלי בסוף. כמו שאמרתי אין לי בעיה". השיבה.

 

"חתול בוחר במהלך חייו מה שטוב לו, לכן בחרה בך בזמנו להציל אותה. במידה והייתה חיה בחוץ סביר להניח שבמצבה הנוכחי הייתה מחפשת מקום נסתר לסיים בו את חייה. היות והיא חיה בבית ואין לה אפשרות לעשות זאת, עין אחת אטומה והשנייה חצי עצומה כך שאין לה אפשרות לדבר במבט אז סביר שהיא מייללת כדי ליידע אותך במצבה.

התפקיד שלך הוא לעזור לה. אם את שואלת אותי מה הייתי עושה? אני מניח, בהתחשב בגילה המופלג ובכך שהיא בסבל ולא מגיבה לטיפול, והמצב רק מחמיר עם סימנים נוירולוגיים, הייתי משחרר אותה". עניתי.

"טוב בוא נעשה את זה". אמרה.

"אין אנשים נוספים שצריכים להיפרד? מה עם בן זוגך"? שאלתי.

"לא, נפרדנו. לא הבנתי למה הוא לקח את החיות האחרות והשאיר את יפה אצלי, אבל כיבדתי את זה ולא הייתה לי בעיה". אמרה בקול מונוטוני והמשיכה.

השלכה של החיים האישיים שלנו על בעלי החיים

"אני לגמרי מוכנה, עברתי את זה עם סבתא שלי". המשיכה ודמעות לפתע החלו לזלוג על לחייה.

"אם הייתי יכולה לסיים את הסבל שלה ממחלת הסרטן הייתי עושה את זה, היא הייתה מחוברת לצינורות ולא נתנו לי להתקרב אליה". התייפחה.

 

"טבעי שיצופו לך דברים דומים מתת המודע שלך סביב תהליך כזה שאת עוברת עכשיו. חשוב לראות את המציאות כפי שהיא ולהפריד בין הדברים. יפה היא חתולה מאד מבוגרת שקיבלה את חייה במתנה בזכותך וזכתה לחיים ארוכים וטובים. היא כרגע סובלת ממחלה קשה ולא מגיבה לטיפול. השלב הבא ההומני במניעת סבל הוא המתת חסד לחתולה. זה אמנם מאוד עצוב אך זהו מעשה של חסד". הסברתי לה.

 

בצד זה יש לך הזדמנות לחוות תהליך דומה למה שעברת עם סבתא ולפעול בו אחרת. תפרגני לעצמך על היכולת לעשות חסד עם החתולה ותביאי חמלה למקום שהרגיש כל כך חסר אונים עם הסבתא". המשכתי.

הלנה נשמה עמוק וליטפה את יפה ברוך. ראיתי שהיא הבינה. התבוננתי ברגע השלו בינה לבין החתולה ובלב אמרתי לעצמי, שעכשיו, אין לי שום בעיה להמשיך. 

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי


  לקוחות יקרים, מספר עדכונים לגבי פעילות המרפאה בתקופה הקרובה.
  המרפאה פעילה בשעות הרגילות ובחירום 24/7,
  עם זאת מומלץ:
  – לצמצם הגעה למקרים דחופים
  – להתקשר לתאום תור למניעת מפגשים עם לקוחות אחרים, ועל מנת לקבל יעוץ טלפוני במקום להגיע למרפאה.
  – במידה ויש צורך בטיפול רפואי לחיית המחמד שבעליהן בבידוד ניתן ליצור קשר ומרפאת הבית הכתום תשתדל לעזור באיסוף בטוח מביתכם למרפאה וחזרה.
  – במידה ומתעוררים קשיים כלכליים אל תמנעו טיפול מבעל החיים ונשתדל לעזור כמיטב יכולתנו.

   

  מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל מצוקה משפחתית אחרת שמתעוררת וננסה לעזור בהמלצות למדיטציות או בהתבוננות על מנת ליצור סביבה משפחתית מיטיבה ככל האפשר להולכים על 2 ועל 4 כאחד.

  האחריות היא שלנו לשמור על עצמנו ועל הסובבים אותנו. חיות המחמד לא מדבקות ולא נדבקות בוירוס הקורונה הספציפי הזה אך יכולות לשאת אותו זמן מה על פרוותן.
  כדאי לאנשים חולים להעביר מגבון חיטוי על פרוות החיה לפני הוצאתה החוצה.
  יש טעם ליצור קשר עם דוג ווקר או להעסיק אדם שכרגע מובטל בעזרה בטיול עם הכלב.
  עזרה הדדית ושמירה על שלוות נפש חשובים מאד בתקופה זו.
  בריאות לכולנו:)