ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / הערך של נוכחות משפחתית מלאה בהמתת חסד

הערך של נוכחות משפחתית מלאה בהמתת חסד

ליווי חיית המחמד בדרכה האחרונה

לצערנו הרב חיות המחמד אינן מאריכות ימים כמונו בני האדם. ממוצע החיים שלהן נע בין 11 ל- 13 שנים לערך. כך שמן הסתם סביר כי אוהבי בעלי חיים יחוו מספר פרידות מחיות מחמד אהובות במהלך חייהם.

איך יודעים מתי להרדים חיית מחמד אהובה?

ברוב המקרים שמגיע הרגע בו חיית המחמד איבדה את איכות חייה ונמצאת בסבל שאינו ניתן לריפוי או הקלה באמצעים רפואיים או אלטרנטיביים כאלה ואחרים, נשקלת האפשרות להמתת חסד.

 

אפשרות זאת היא לגיטימית הומנית ונכונה מאחר והיא מהווה את השלב הבא במניעת סבל ולמרות שהיא עוסקת במוות זהו מוות שיש בו המון חמלה ומכאן גם שמה "המתת חסד".

איך מתמודדים עם הפרידה מחיית המחמד שלנו?

היות וכל חיינו למדנו שמוות הוא מסוכן ויש להיזהר ולהתרחק ממנו ככל האפשר, טבעי שפחדים אלה יצופו ויעלו מתת המודע שלנו סביב ההתמודדות עם המתת החסד של בעל חיים.

 

חשוב מאוד להפריד את הסיטואציה ממשקעי העבר ולראות את המציאות כפי שהיא.

בעל חיים מבוגר או חולה מאד שאיבד את איכות חייו ונמצא בסבל, שאנחנו עוזרים לו לסיימו בשלווה ללא כאב.

 

במידה ולא מצליחים לעשות את ההפרדה הזאת, משקעי העבר עלולים להעצים את הכאב מעבר לכל פרופורציה דבר שיפגע מאוד בתהליך הפרידה הבריא והלגיטימי שיעברו.

 

חלק מהאנשים מדחיקים את הכאב הגדול ולכן רק מעצימים אותו לאורך זמן ועלולים לפגוע בבריאותם הפיזית והנפשית. אחרים נכנסים להיסטריה שגם לא מאפשרת נוכחות מלאה בתהליך.

חשיבות הנוכחות המשפחתית בזמן המתת החסד

ישנם הורים הסבורים שחשיפת ילדיהם לתהליך אינה נכונה ובכך הם מעצימים את תחושת הפחד מהמוות או מפרידה אצל אותם ילדים. מניסיוני דווקא הילדים מקבלים את המציאות בצורה פשוטה ובריאה יותר מאשר המבוגרים "המקולקלים". ושיתוף מושכל שלהם יקל עליהם בתהליכי פרידה עתידיים וישחרר את ההורים מהעול לגונן עליהם.

 

יש משמעות רבה לנוכחות המשפחתית בתהליך הפרידה מחיית המחמד עבורה ולא פחות עבור המשפחה.

החיה שלווה יותר  בכניסה למרפאה ומרגישה וזוכה לחיבוקים וליטופים מנחמים המלווים אותה גם בשלב הטשטוש שלפני ההרדמה עצמה. בני המשפחה זוכים לזכור את החיה המטושטשת שלווה ורגועה בדרכה האחרונה.

 

הביחד המשפחתי בתהליך חשוב לא פחות. בני המשפחה תומכים זה בזה ולומדים על חשיבות היחידה המשפחתית גם ברגעים קשים.

הילדים רואים ושותפים לעצב האנושי של ההורים ומבינים שלבטא עצב בבכי זה בסדר בדיוק כמו ביטוי שמחה בצחוק. עבור ההורים יש את החופש לבטא את כאבם ליד הילדים מבלי הצורך לייצר פסאדה של חוזק המתבטאת באיפוק והדחקה.

 

בני המשפחה זוכים לזמן איכות אחרון עם חיית המחמד האהובה תוך ליבון כל הקשיים שצפים בצד העצב בעזרתי ללא לחץ של זמן. במהלך תהליך הליווי אני מוודא שלא נשארו משקעים או ייסורי מצפון ורגשות אשם סביב התהליך.

 

אין שום הצדקה לטעמי, שאנשים שגידלו במסירות בעל חיים שנים רבות יישארו בסוף עם משקעים לא נעימים שיקשו עליהם בהמשך, בסיום תקופת האבל, לפתוח ליבם לחיית מחמד חדשה.

 

לסיכום כדאי לזכור את גלגל החיים אין לידה בלי מוות ואין צחוק ללא עצב אחד לא יתקיים ללא השני. קבלת התפיסה הזאת תהפוך את חיינו, וחיי כל בני משפחתנו על שתיים ועל ארבע, לשלווים ומהנים הרבה יותר.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי