ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / 13 שאלות חשובות על כלבים

13 שאלות חשובות על כלבים

מידע על כלבים

כאשר כלב נכנס לביתנו, הוא הופך לחלק בלתי נפרד מהמשפחה, ידידנו הטוב ביותר. אך פרט חשוב ביותר שעלינו להבין הוא כי יחד איתו מגיעה גם האחריות לגורלו ולטיפול הטוב ביותר עבורו. 

בין אם רכשתם או אימצתם גור כלבים מתוק (אנחנו תמיד בעד אימוץ) או כלב בוגר וממושמע, פנו לו מקום בליבכם ובביתכם וחשבו על צרכיו הפיזיים, הרפואיים ועל השתלבותו בחיי המשפחה.

בשורות הבאות נענה על 13 שאלות חשובות ומשמעותיות הקשורות לטיפול בכלב שלכם באופן הטוב ביותר:

 

מידע על כלבים שאנשים אוהבים

חשוב מאוד להכיר את הכלב שלכם, את הצרכים שלו, את הטיפולים הוטרינרים להם הוא זקוק, לסוג המזון המועדף עליו ואפילו להעדפות הרחצה שלו. בשורות הבאות מספק ד"ר ערן זיו, וטרינר עם ניסיון רב, ידע מקצועי חשוב מאוד לבעלי כלבים. מודים לכם על הסבלנות ומאחלים לכם להנות מהחברים הטובים ביותר.

 

1. איך לבחור אוכל לכלבים? 

 

מבין הסוגים הרבים של אוכל לכלבים בחרו את המתאים לגילו ולגזעו של הכלב ולתזונה הנחוצה כדי לשמור על בריאותו. כדאי להתייעץ עם הווטרינר המטפל בכלבכם, הוא יוכל להמליץ על כמויות ותדירות האכלה. 

 

 

2. האם יש מזונות נוספים המתאימים לכלבים מלבד אלו הרגילים?

 

המזון המומלץ ביותר לכלבים הוא האוכל המיועד עבורם. עם הרצון לפנק את הכלבים שלנו אנחנו מובילים לתוצאות הפוכות – מתן מזון אנושי שאינו מיועד עבור הכלבים ופוגע גם בהעדפותיהם העתידיות. מומלץ להיצמד לתזונת כלבים ייעודית, שבה ניתנים כל אבות המזון הדרושים יחד עם פינוקים נהדרים. 

 

מזון מומלץ לכלבים

 

 

3. אילו מזונות אינם מתאימים לכלבים?

 

כדי לשמור על בריאותו של הכלב, חשוב מאוד למנוע ממנו לאכול את המזונות הבאים: שוקולד, מסטיקים, מלח, מאכלים מתובלים וחריפים, מוצרי חלב, אלכוהול, משמשים וענבים.

 

 

4. איך לבחור וטרינר?

 

בחרו את המרפאה לפי ניסיונו המקצועי של הרופא הווטרינר, לפי התייחסותו לכלב ואליכם כבעלי הכלב ולפי הערך המוסף אותו הוא מעניק. ניתן גם לשאול בקבוצות פייסבוק של העיר שלכם, לדוגמה חפשו וטרינר מומלץ בנס ציונה והסביבה. אל תבססו את שיקול דעתכם על המלצה בודדת אלא על מגוון המלצות. ניתן לקרוא גם המלצות בגוגל לעסק שלי – את זה עושים באמצעות חיפוש שמו של הוטרינר. ומעבר ללשונית ביקורות. ניתן לראות את הציון הממוצע אותו קיבל הוטרינר וחשוב להתעמק בכל המלצה והמלצה על מנת לקבל תמונת מצב רחבה. וטרינר מומלץ יגיע לרוב עם מוניטין ורזומה מרשימים ויספק לכם ערכים נוספים מעבר לטיפולים הקונבציונליים אותם כולם מציעים.

 

 

5. מהו פרוטוקול החיסונים המומלץ עבור גורים?

 

בגיל 6-7 שבועות יקבל הגור חיסון ראשון הנקרא משושה, אשר ניתן כנגד 6 מחלות המסכנות את הגור ובנוסף רצוי לבצע טיפול לתילוע. 

בגיל 10 שבועות יקבל חיסון משושה שני.

בשבוע 13 יקבל הכלב את חיסון המשושה השלישי.

בשבוע 15 יקבל הגור חיסון כלבת ויוצמד לו שבב בהתאם לכללי אחזקת רישיון לכלב ובהתאם לחוק הכלבת, בנוסף מומלץ בשלב זה לתת לו חיסון כנגד תולעת הפארק.

 

6. מהם החיסונים הדרושים לכלבים בוגרים?

 

החוק מחייב כל כלב לקבל חיסון נגד כלבת אחת לשנה לצורך חידוש הרישיון.

בנוסף, צריך הכלב לקבל אחת לשנה חיסון משושה ואחת ל-6 חודשים טיפול מונע לתילוע. מאוד מומלץ לבצע אחת ל-3 חודשים טיפול נגד תולעת הפארק.

יתר על כן, כדאי מאוד לחסן את הכלב בחיסון לשעלת כלבים לפני כניסה לפנסיון או למקומות אחרים הומי כלבים כגון גינות כלבים. 

 

 

7. מהי תולעת הפארק?

 

זוהי תולעת אשר נכנסת לגופו של הכלב ומחוללת נזקים רבים. טיפול נגד תולעת ניתן החל מגיל 4 חודשים. תדירות הטיפול היא אחת ל-3 חודשים. 

 

 

8. מתי צריך ללכת לוטרינר ובאיזה תדירות?

 

כדי לשמור על בריאות הכלב שלכם מומלץ לעקוב אחר פרוטוקול הטיפולים הדרוש. אם לא קיבלתם המלצות על ביקורים סדירים אז כדאי לבקר אצל הווטרינר לבדיקה שגרתית אחת לשישה חודשים, בדיקה שתאפשר לו לבחון את מצבו של הכלב באופן מקיף ולהמליץ על טיפולים נוספים במידת הצורך. זכרו כי מניעת מחלות זולה משמעותית מטיפול בהן ומונעת עוגמת נפש וסבל מיותר לכלב ולבעליו. נדגיש כי כלב המטופל באופן סדיר ובהתאם להמלצות יגיע אחת ל-3 חודשים לוטרינר.

 

 

9. האם כלבים זקוקים לטיפולי שיניים?

 

שיני הכלבים צוברות אבנית וכמו אצלנו בני האדם גם הן זקוקות לניקוי מדי פעם. כדאי לבקש מהווטרינר לבצע בדיקה גם לחלל הפה ולטפל בבעיות באופן מיידי. 

 

 

טיפול לשיניים לכלב

 

 

10. מהו הטיפול לפרעושים וקרציות?

 

קרציות ופרעושים הם מטרד אמיתי, הכלב מתגרד, עלול לפצוע את עצמו ועלולות להתפתח מחלות. קיימים מספר טיפולים ותכשירים לסילוק הקרציות והפרעושים: אבקות, שמפו, קולרים, כדורים ואמפולות לטפטוף על גב הכלב. לכל תכשיר או חומר תוקף אחר, לעיתים קצר מאוד, לכן מניעה לאורך זמן מחייבת טיפול שוטף. 

 

 

11. מתי כדאי לרחוץ את הכלב?

 

כלבים אינם זקוקים לרחצה בתדירות גבוהה, ובחלק מהמקרים מקלחות אף עלולות לגרום יותר נזק מתועלת. מומלץ לרחוץ מדי 6 חודשים או כאשר הכלב מלוכלך מאד.

 

 

12. כיצד ניתן להוזיל עלויות בגין טיפול בכלבים?

 

כיום נפוץ מאוד למצוא אצל חלק מהוטרינרים תכניות שנתיות לטיפול בכלבים. התכניות הללו יכולות להיות אטרקטיביות מאוד ולכלול מעבר לטיפולים הקונבציונליים והשוטפים (כגון חיסונים) גם טיפולים וטרינריים מתקדמים ואף טיפולי רפואה משלימה כגון רייקי לכלבים. בכל אופן, בדקו עם הוטרינר שלכם אם יש באמתחתו סל טיפולים שכזה. 

 

 

13. מתי יודעים כי הגיעה העת להיפרד מהכלב ולאפשר לו למות בכבוד?

 

ישנה שאלה אחת, קשה מנשוא, המטרידה את מנוחתם של בעלי כלבים והיא מתי מרדימים כלב? מתי יודעים כי הגיעה העת להניח לכלב ולמנוע ממנו סבל נוסף?

עם השאלה הקשה הזו אנחנו להתמודד ולסייע לבעלי כלבים ככל הניתן. כאשר אתם יודעים כי באין באפשרותכם או באפשרות איש המקצוע לאפשר לכלב להמשיך לחיות עם איכות חיים טובה ואין אפילו דרכים למנוע ממנו סבל נוסף אז אנחנו יודעים כי הגיעה העת להמתת חסד לכלב. כמובן שגם בכדי לבצע המתה שכזו יש צורך בהליך פרידה מסודר ומכובד, כזה שיעשה חסד עם הכלב. 

 

לסיכום, כלב זקוק לטיפול והשגחה לכל אורך חייו, הוא תלוי בכם וזקוק לפעילות, תשומת לב ואהבה. יחד עם תזונה נכונה ושמירה על בריאותו של הכלב תוכלו ליהנות מחברתו שנים ארוכות. הקפידו לתת לכלב את הטיפול הדרוש לו, היו עירניים לשינוי בהתנהגותו ובמראה החיצוני שלו ואל תהססו לדבר עם הוטרינר בכל נושא אשר מטריד את מנוחתכם. 

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי