ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / "הכל מתפרק" – על אימוץ חתולי רחוב וההשלכות

"הכל מתפרק" - על אימוץ חתולי רחוב וההשלכות

אימוץ חתולי רחוב

 

לחתולי רחוב יש את הנטייה להתגנב לחיינו בערמומיות, להפעיל את קסמיהם עלינו ליצור, עובדה קיימת ולהתנחל בביתנו כמו סרטן נזיר שמתאים לעצמו את הקונכייה. לעיתים כאשר הבית לא מתאים יעזוב אותו באותה צורה כמו אותו סרטן וימצא לו מקום מתאים יותר. המעבר מגור חתלתולים חמוד קטן ושובב שפורט על מיתרי ליבנו לחתול בוגר הוא מהיר מאוד ולעיתים אנחנו לא קולטים שהגורה השובבה שרק אתמול הגשנו לה קערית חלב חד פעמית, היא היום חתולה בהריון.

חתולות רחוב שהפכו לחלק משמעותי בבית

סיפור אמיתי מהמרפאה

הסיפור הבא התחיל פחות או יותר באותו סגנון ליאה (שם בדוי), סיפרה שחתולת רחוב התמקמה אצלה בחצר ותוך זמן קצר המליטה. היא הצליחה למסור חלק מהגורים ושתי גורות נשארו אצלה עם האם. היא קלטה שמהר מאוד הסיפור הולך לחזור על עצמו והזדרזה לתאם איתי שלושה עיקורים לחתולות. מספר פעמים ניסתה ללכוד אותן ללא הצלחה ולבסוף, בוקר אחד עדכנה שלכדה שתיים מהן. כשהגיעה, קשה היה שלא להבחין עד כמה היא נסערת ולחוצה. למראה הכלובים המאולתרים בהם הביאה את החתולות לא הייתי בטוח שהן יגיעו עד פתח המרפאה מבלי לפרוץ אותם.

 

סל לחתולים

 

"תגידי, אבטחת את הכלובים טוב"? שאלתי בחשש. "כן ברור שמתי אזיקונים". ענתה. לקחתי את הכלובים בזהירות והנחתי על השולחן ושחררתי את האישה הלחוצה לדרכה. היא החלה לספר בשטף עד כמה היא לא רוצה את החתולות, ושאלה מה יהיה עם החתולה השלישית? הצעתי לה לנסות לתפוס שוב ולהביא למחרת כשתבוא לאסוף את החתולות האלה. בינתיים הוספתי אזיקונים לכלוב הארנבות הרעוע.

קבענו שתגיע למחרת ב9 בבוקר. היא הגיעה ב11- עם החתולה השלישית בכלוב סביר והכניסה אותה לחדר ההמתנה. היא לא יכלה לבחור זמן פחות נוח להגיע. הייתי עסוק בבדיקות נוספות והיו עוד ממתינים נוספים.

 

היא הייתה מאוד לחוצה ורציתי לפנות את החתולות מהמרפאה בהקדם האפשרי. הוצאתי לה את כלוב הארנבות, שנראה כמו קיפוד, עם האזיקונים המרובים שהזדקרו ממנו החוצה ופניתי לקחת את הכלוב השני שנראה לפחות כמו כלוב נשיאה לחתולים, אחזתי בידית וזו נשארה בודדה בידי תוך התפוררות הכלוב היבש לרסיסים. החתולה נמלטה והסתתרה מתחת לארון. לקחתי נשימה עמוקה והבטתי בייאוש דרך החלון. ליאה עוטה משקפי שמש מעשנת בעצבנות ונעה באי שקט נגלתה לעיני. סימנתי לה להיכנס. היא הניחה את הסיגריה על כלוב הארנבות ונכנסה.

"תנסי בבקשה להכניס את החתולה לכלוב". אמרתי והגשתי לה כלוב תקין." רק כדאי קודם למנוע מהחתולה בחוץ לעלות באש". הוספתי למראה הבד המכסה את הכלוב, שבדל הסיגריה הבוער מונח עליו, שהחל להעלות עשן בחוץ.

 

"אויש מה אני צריכה את החתולות האלה? אם לא הבנות שלי הייתי משחררת אותן עכשיו. בעלי נפטר והחתולות הן הנחמה היחידה שלהן איזה סיוט". אמרה וטסה לכבות את הבדל.

"אם תרצי אשחרר אותן עכשיו אבל ללא ספק את נושאת משא כבד אז כרגע אולי תנשמי עמוק ומחר באיסוף החתולה השלישית נדבר על זה בנחת". הצעתי ועזרתי לה להביא את החתולות לרכב.

 

השינויים בחיינו וההשלכה על בעלי החיים

למחרת כשהגיעה תפסתי אותה לשיחה קצרה. "שמתי לב שאת עוברת תקופה לא פשוטה שמהצד נראה לי שאת בעומס גדול ובלחץ. יש לנו נטייה לא לראות את המציאות כשאנחנו לחוצים". אמרתי. "כן אתה צודק תקופה נוראית רק החתולות האלה היו חסרות לי". ענתה.

"תרשי לי להציג נקודת הסתכלות שונה ולנסות לראות את הטוב שהחתולות מביאות לחייך". הצעתי בזהירות.

 

"כן תאמין לי יש לי רקע בטיפול בעזרת בעלי חיים ובפסיכולוגיה אני מודעת לכל". ענתה מהר.

"דווקא בגלל שיש לך ידע בנושא את בוודאי יודעת שכשאנחנו במצוקה תת המודע שלנו לא מאפשר לנו לראות דברים שהוא קורא כמסוכנים לנו ויהדוף אותם על הסף, לכן כמתבונן מהצד אני יכול להציע לך לראות את האיכויות של החתולות שיכולות להתגייס לעזרתך בתקופה קשה זו של חייך.

ראשית אין כמו מציאת נחמה בהתכרבלות פשוטה איתן בייחוד לבנותיך שמאוד מחוברות אליהן. את יכולה רק לפרגן לעצמך שלמרות הקושי לקחת אחריות ודאגת לבריאותן של החתולות שמן הסתם משליכה על בריאות בנותייך. זה יכול רק לחזק את היופי בתכונת החתול לנחות תמיד על הרגליים.

 

ילדה מחזיקה חתול רחוב


אם נוסיף לזה את המטפורה של הכלוב, שהוא אולי סימבולי לבית של החתול, שהתנפץ לרסיסים ואולי משקף את הרגשתך שהכל נשבר לרסיסים בחייך. אולי זה הזמן לקחת אחריות ולאסוף את השברים ולפול על הרגליים. בינתיים תוכלי גם ליהנות מחצר נקייה מחרקים, עכברים ושאר מזיקים. מה דעתך"? סיימתי את  ההרצאה.

היא נשמה לרווחה ושלחה אצבע מלטפת לאף החתולה דרך סורגי הכלוב, חייכה והנידה בראשה לחיוב.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי