ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / גור כלבים – זריקה לזוגיות

גור כלבים - זריקה לזוגיות

איך לטפל בגור כלבים

מה צריך לדעת על גור כלבים, אילו טיפולים הגור צריך לעבור? איך לאמן אותו לעשות את הצרכים במקום אחד? ד"ר ערן זיו עם תשובות מפורטות אודות השאלות הבוערות.

אביב, צעירה בשנות העשרים שלה הגיעה למרפאה עם גורת שפיץ קופצנית וחמודה כבת שלושה חדשים, שלג שמה. הקופצנות והעליזות מן הסתם אפיינו גם את הבעלים. והתבטאו בשטף של שאלות סקרניות ולגיטימיות לגבי הערכות לגידול כלב חדש.

מה צריך לדעת על גורי כלבים?

"מעולם לא היה לי כלב קיבלתי אותה מתנה, מה אני צריכה לדעת היא ממש כמו תינוק בשבילי, וואי תראה איזה מאמי". אמרה בשטף.

 

"אוקי אנסה להדריך אותך ככל האפשר. רצוי לקחת בחשבון שני פרמטרים: רפואי והתנהגותי.

 

מבחינה רפואית הכלבה צריכה לעבור סידרת חיסונים משושים. החיסון נקרא משושה מאחר והוא מכיל בתוכו שישה חיסונים. נגד וירוס הפרוו שגורם לבעיות מעיים קשות, כלבלבת, שהוא וירוס הפוגע במערכת העצבים העיכול והעור, שתי מחלות נשימה מקבילות לשפעת שלנו, וירוס הפוגע בכבד וחיידק הפוגע במערכת השתן ועלול להיות מדבק לאדם. על חיסון משושה חוזרים כל שלושה שבועות בסך הכל שלושה חיסונים בסדרה. רק לאחר שתסתיים הסדרה ומערכת החיסון של הכלבה תתחזק תוכלי להוציא אותה החוצה בבטחה. הסיבה היא, שחלק מהווירוסים עלולים להישאר פעילים בחוץ כשנה ולכן מסוכן לצאת לפני חיסון מלא.

 

לאחר סיום סדרת המשושים ממתינים כשבועיים ואז מחסנים נגד כלבת. בשלב הזה גם מכניסים שבב אלקטרוני לכלבה ורושמים אותה במאגר השבבים הארצי והעירוני עם הפרטים של שתיכן כך, שאם שלג תלך לאיבוד ניתן יהיה לאתר אותך באמצעות קריאת מספר השבב". אמרתי.

 

"וואי זה נשמע ממש כואב השבב הזה". אמרה בבהלה.

"אל דאגה השבב קטן ומוזרק מתחת לעור בעזרת מחט חדה מאד. קיימים היום אפילו שבבים קטנים במיוחד עבור גזעים קטנים. היא לא ממש תרגיש את הדקירה". אמרתי.

איך לאמן את הכלב לעשיית צרכים במקום מסוים?

"אז רגע רגע אתה רוצה להגיד לי שעכשיו היא תהיה בבית חודש וחצי? מה עם הצרכים"? שאלה בבעתה.

 

את הצרכים היא תצטרך לעשות על עיתונים או פדים מיוחדים בתוך הבית בתקופה הזאת. עניתי.

 

"איך היא תדע איפה לעשות"? שאלה.

 

"תצטרכי להגדיר לה מקום בו היא תאכל, מקום לשינה ומקום מרוחק משם לעשיית צרכים. כלב הוא יצור של הרגלים ולכן תצטרכי לסדר את היום שלה כך שיתאים גם לך. קודם כל לתת מזון מסחרי באיכות טובה לגורים לפי הכמות המומלצת על השק מחולקת לשלוש או ארבע ארוחות בשעות קבועות במהלך היום. כרבע שעה לאחר שהכלבה תאכל היא תרצה להתפנות וכך תוכלי לכוון אותה.

 

תספיגי עיתון בשתן שלה ושימי אותו במרכז שטח העיתונים שתארגני. היא צפויה לחזור לאותו מקום שהתפנתה בו. כל מקום אחר שאינו רצוי בו עשתה צרכים יש לנקות בחומר חיטוי על מנת לטשטש את הריח. אם הבחנת בה עושה במקום אחר אפשר להרים אותה להניח אותה באזור העיתונים וללטף אותה.

 

אין טעם לגעור בה מאחר והיא עלולה להתבייש או להימנע מעשיית צרכים. אם יהיו מקומות, שהיא תתעקש לחזור אליהם אפשר לקחת קופסה סגורה לעשות בה חורים להכניס פנימה אוכל שלה ולהניח אותה במקום הבעייתי. כלב לא יעשה בדרך כלל את צרכיו ליד האוכל. כך תוכלי לכוון אותה לאזור הצרכים.

 

לאחר שלמדה, אפשר להקטין את שטח העיתונים ולהתחיל להזיז אותם בהדרגה לכיוון הדלת. לקראת סיום סידרת החיסונים מעבירים אותם מעבר לדלת ואז הכלבה צפויה לבקש להגיע אליהם מכאן הדרך לעשיית הצרכים בחוץ פשוטה בדרך כלל". הסברתי.

 

אילו טיפולים צריך גור כלבים?

"יש עוד טיפולים בהמשך"? שאלה.

 

מרגע שתתחיל לצאת החוצה יש להגן עליה מטפילים שונים. כל שלושה חודשים נותנים טיפול נגד תולעי מעיים בכדורים, שמנקים אותה מתולעים וביציהן תוך יממה, נותנים זריקה נגד תולעת הפארק, שהיא תולעת שמתיישבת לרוב בוושט, וטיפול שוטף נגד פרעושים וקרציות בעזרת חומרים שונים הקיימים בשוק החל מאמפולות לטפטוף על הצוואר, כדורים או קולרים. לכל מוצר יתרונות וחסרונות וטווח פעילות שונה". הוספתי.

 

"חשבתי שקיבלתי מתנה אבל נראה לי שזה חתיכת תיק". גיחכה.

 

"כלב הוא לא צעצוע שמחליפים לו בטריות צריך אמנם לדאוג ולהגן עליו אבל טיפול סדיר ימנע בעיות בעתיד ובצד ההתעסקות בתחזוקה שוטפת יש המון רווחים לנפש ואני בטוח שכבר הרגשת את זה". חייכתי.

 

"מי נתן לך אותה במתנה? התעניינתי.

"קיבלתי אותה מבן זוגי לשעבר". ענתה.

"נראה שממש היה חשוב לו לפנק אותך". ציינתי.

"כן. האמת היא, שאני פרקתי את החבילה היינו חברים די הרבה זמן והתחלתי לדבר על להביא ילדים לעולם והוא ממש לא רצה. אני לא נהיית צעירה אתה יודע". אמרה.

"ואז הוא קנה לי את שלג במתנה ואני מגדלת אותה כתינוק. הוא בא לבקר ונשארנו חברים טובים". הוסיפה.

 

את יודעת עצם העובדה, שהוא הביא לך את שלג מראה, שהוא מבין את הצורך הרגשי שלך בילדים ומן הסתם הוא עדין מעונין בך. שווה לו אולי לבדוק מה בדיוק הקושי שלו עם הרעיון להביא ילדים לעולם ואולי לשחרר את המעצור כדי שבעתיד תתאפשר לו בחירה חופשית בעניין ואולי גם הקשר שלכם יעלה על שביל ברור יותר.

 

בנוסף, אני מבין את הצורך שלך לחבק תינוק אבל חשוב להבין כי שלג אינה תינוק אלא כלבת מחמד הרבה אנשים עושים האנשה לחיות המחמד שלהם ואז הקשר ביניהם יוצא מפרופורציות ושני הצדדים נפגעים. קחי את הספר שלי ותקראי את הסיפור, שעוסק בילדים. "ילדים זה שימחה", אני מאמין שיפול לך האסימון ותביני". אמרתי והגשתי לה את הספר.

 

"בשמחה אני אקרא ואתקשר לספר לך". אמרה.

לאחר מספר ימים התקשרה אביב וסיפרה, שבעקבות השיחה איתי הבינה ששלג היא לא ילדה אלא כלבה. היא דיברה עם בן הזוג והוא התחיל טיפול. במקביל לכך נוכח ברגש האימהי שצף אצל אביב, נרגע מעט והבין שהשד אינו נורא כל כך. כעבור שלושה שבועות הגיעה שלג לחיסון נוסף, מחבקת את ואת בן זוגה ואמרה בחיוך. "חזרנו".

 

את המענה המפורט לשאלות סיפק ד"ר ערן זיו, וטרינר נס ציונה, כותב הספר אהבה וחיות אחרות ובעלי מרפאת הבית הכתום.

ערן מאמין בטיפול רפואי על פי הספר… מוזמנים לפנות אלינו בשאלות נוספות ולקבל תשובות ישירות מהוטרינר.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי