ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / למה חשוב לאסוף את צואת הכלב?

למה חשוב לאסוף את צואת הכלב?

איסוף צואת כלב

אתה יוצא לטייל עם הכלב בגינה הציבורית, נהנה ממשב רוח הבוקר הקרירה, שואף נשימה עמוקה ו…."איכסה מה זה הריח הנוראי הזה?" אתה שואל את עצמך. "טוב זה בטח יעבור". אתה אומר לעצמך אבל זהו.. שלא. הריח ממשיך אתך כמו צואה של כלבים שנדבקת לנעל. מבט חטוף לסוליות הנעליים מאשר שזה אכן קקי של כלבים מעוך היטב לתוך חריצי הסוליה ולא מרפה.

 

מי לא היה בסרט הזה? מי לא חטא לפחות פעם אחת ולא אסף אחרי כלבו? למי אין רשימה ארוכה של תירוצים? "שכחתי שקית, השתמשתי בשקית בחרבון הקודם, בדרך כלל אני מה זה מקפיד לאסוף, ממילא אף אחד לא אוסף…." וכו'. מי לא פיתח עיניים בגב וטכניקת שליפת מבטים מיתממים לפקח העירוני? אז נכון שזו לא אחת הפעולות האטרקטיביות שאתה עושה עם כלבך אבל מה לעשות זאת האחריות שלך לאסוף אחריו.

 

מעבר לקטע החוקי ואי הנעימות בה תקלות בצואה על מרקמי השונים, יש חשיבות תברואתית ממעלה ראשונה לאיסוף הצואה, גם לבריאות חיות המחמד וגם לבעליהן.

 

צואת כלבים וחתולים מהווה מקור הפצה משמעותי של טפילי מעיים שונים. חלקם מועברים לבעלי חיים אחרים וחלקם זואונוטיים, כלומר עלולים להדביק גם בני אדם. 

 

צואת כלב

 

 

הטפילים הנפוצים בצואת כלב

תולעי מעיים

מתחלקות לשתי קבוצות רלוונטיות עיקריות. שתיהן מצויות הן בכלבים והן בחתולים. תולעים עגולות- נמטודות. ותולעים שטוחות או תולעי סרט- צסטודות.

 

תולעים עגולות נראות כספגטי ואורכן נע בין מספר מילימטרים ועד מספר מטרים הן נאחזות בדופן המעי ומשחררות לסביבה ביצים מיקרוסקופיות רבות.

תולעים שטוחות מורכבות סגמנטים רבים שמתפרקים ונראים בצואה כגרגרי אורז או שומשום. בכל סגמנט ביצים רבות. מעגל החיים של התולעים מתחיל מביצה המופרשת לסביבה בצואה. לעיתים הן צריכות פונדקאי ביניים, כמו חרק, פרעוש או מכרסם, בכדי להשלים חלק ממעגל החיים שלהן. הביצה מתפתחת בתוך הפונדקאי לרימה או לרווה, שמתפתחת לתולעת בוגרת במעי. התולעת הבוגרת מפרישה ביצים לסביבה בצואה וחוזר חלילה.

 

לעיתים התולעת נודדת מהמעי לאיברים אחרים כמו כבד או ריאות כחלק ממעגל ההתפתחות שלה. נדידות אלה עלולות להזיק מאד. כשהאדם הופך בטעות לפונדקאי ביניים נזק רב יכול להיגרם לאבריו הפנימיים למרות שהתולעת לא תשלים בדרך כלל בגופו את מעגל החיים הקלאסי שלה. ילדים עלולים להיחשף לביצי התולעים בארגזי חול נגועים. במידה וביצה מגיעה לעיניים היא עלולה לבקוע שם ולגרום לעיוורון.

 

תולעת הפארק

תולעת עגולה ששונה מתולעי המעיים מאחר והיא בונה מושבה בוושט של הכלב הנגוע. התולעים הבוגרות מפרישות את ביציהן לוושט ומשם הן מגיעות לסביבה בצואה. חיפושית זבל היא פונדקאי הביניים של תולעת זו. התולעת אינה מדבקת לבני אדם אך עשויה להיות קטלנית לכלבים נגועים.

 

דרכי מניעה וטיפול

תילוע לכלב – תכשירים נגד תולעי מעיים

ניתנים אחת לשלושה חדשים כטיפול שוטף או במצב בו אובחנה נגיעות בתולעים. תפקידם לנקות את בעל החיים מתולעים תוך 24 שעות. חשוב להבין שהם אינם נותנים הגנה עתידית. התולעים המתות יפלטו עם הצואה החוצה. כמו כן, יש לקחת בחשבון את העובדה שפרעושים משמשים כפונדקאי ביניים לתולעים ולכן יש לדאוג להדביר אותם במקביל. ישנם תכשירים נגד פרעושים היעילים גם נגד חלק מהתולעים.

התכשירים קיימים בצורות שונות כמו כדורים, סירופ אמפולות או זריקה.

 

טיפול נגד תולעת הפארק

ניתן בזריקה אחת לשלושה חדשים. זהו אינו חיסון ותפקידו, במידה והכלב נדבק בטפיל בשלושת החדשים האחרונים, לנסות להשמיד את התולעת לפני שתבנה את המושבה בגרון.

לכלבים מגזעים כמו בורדר קולי ורועה אוסטרלי, שנמצאו רגישים לזריקה זו, ניתן לתת כדור נגד פרעושים וקרציות בשם ברווקטו, שיש לו יכולת להתמודד גם עם תולעת הפארק.

 

היגיינה אישית וסביבתית

איסוף של צואת הכלבים יצמצם בצורה משמעותית את הפצת הטפילים הן לבני אדם והן לבעלי החיים. שטיפת ידיים במים וסבון לאחר מגע בבעלי חיים או הפרשותיהם והימנעות מארגזי חול לא נקיים בגינות ציבוריות, יצמצמו את סיכוי ההדבקה לבני אדם.

 

לסיכום, למען הסביבה ולמען הכלבים ובני האדם – אספו את צואת כלבכם, זו האחריות שלכם.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי