ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / טוקסופלסמה לחתול

טוקסופלסמה לחתול

טוקזופלזמה לחתול -וטרינר בנס ציונה

טוקסופלזמה לחתול מעורר בהלה רבה בקרב נשים בהריון, בחלק מהמקרים יש דברים בגו וצריך לדעת כיצד לפעול בזהירות ובחכמה. מספר אמצעי זהירות יחד עם תודעה גבוהה יאפשרו לעבור את חודשי ההיריון ללא הדבקות בטפיל וללא צורך במסירת החתול בעת ההריון.

טוקסופלסמה  Toxoplasma

זהו טפיל חד תאי – פרוטוזואה, המצוי  בכ- 70% מהחתולים. הטפיל יושב בד"כ במעי החתול ומופרש בצרכיו לסביבה.
ברוב המקרים אין החתול מפתח סימני מחלה ומשמש כנשא במשך כל חייו. במקרים מסוימים יחלה החתול בדלקת ריאות או מעיים. הטוקסופלסמה היא זואונוטית: כלומר עוברת לבני אדם, ולכן שווה התייחסות.

ברוב המקרים נדבקים בעלי החתולים ומפתחים נוגדנים לטפיל, ללא שום סימני מחלה. במקרים נדירים עלולה הטוקסופלסמה לפגוע בלב או במוח.

טוקסופלסמה לנשים בהריון

הסכנה הממשית היא לנשים בהריון שלא נחשפו בעבר ולכן גופן לא ייצר נוגדנים. במידה ונשים אלו יידבקו במהלך ההיריון, לא יספיק הגוף לייצר נוגדנים והטפיל עלול לחצות את השלייה לפגוע בעובר או לגרום להפלתו. למרות ההקדמה אין צורך למהר ולהיפטר מהחתול וישנם אמצעי זהירות ודרכי אבחון להבנה מעמיקה יותר של המצב. בנוסף, חשוב לדעת כי לא רק חתולים מהווים מקור להדבקה בטוקסופלסמה וכי אישה בהריון יכולה להידבק ממקורות נוספים.

 

אמצעי זהירות לטוקספולסמה

בדיקת דם לחתול- תגלה אם הוא נושא את הטפיל. בעזרת דגימת דם אפשר לבדוק אם נחשף החתול לטוקסופלזמה והאם יש לו נוגדנים לטפיל. חתול שנחשף בעבר לטפיל ונמצא חיובי בדגימה לא מהווה מקור הדבקה.

בדיקת דם לבעלת החתול- תגלה אם היא נושאת נוגדנים למחלה. באופן כללי עם הגילוי בדבר ההיריון כדאי לבצע בדיקת דם שתגלה אם נחשפה האישה לטפיל. חשוב לציין כי רק הדבקה בזמן ההיריון מסוכנת לעובר.

אישה בהריון הנושאת נוגדנים יכולה להמשיך חייה כרגיל.

אישה בהריון שאינה נושאת נוגדנים צריכה להימנע מהתעסקות עם צרכי החתול וארגז החול שלו במהלך ההיריון. ליטוף החתול אינו מדבק.

 

טוקפלזמה לחתול

 

המלצות נוספות:

  • מתן מזון המיועד לחתולים (הימנעו ממתן מזונות של בני אדם ובמיוחד בשר לא מבושל ומוצרי חלב אשר לא עברו פיסטור).
  • מנעו מהחתול לצוד וודאו כי אתם יודעים מה נכנס לקיבתו.
  • היפטרו מהפרשותיו של החתול לפחות פעם ביום, בעזרת כפפות (ודאו כי לא אישה בהריון עושה זאת).
  • קבעו תור אצל הוטרינר לבדיקה שגרתית ובדיקה מקיפה של החתול
אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי