תפריט נגישות
כלי נגישות
כלי נגישות
תצוגה רגילה
כלי נגישות
גווני אפור
כלי נגישות
ניגודיות גבוהה
כלי נגישות
טקסט רגיל
כלי נגישות
טקסט בינוני
כלי נגישות
טקסט גדול
צרו קשר
ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / שעלת מכלאות

שעלת מכלאות

שעלת כלבים

שעלת מכלאות הידועה בשמות שעלת נגיפית או שעלת כלבים מקבילה פחות או יותר לשפעת אצל בני האדם. היא נגרמת על ידי מספר חיידקים ווירוסים התוקפים את דרכי הנשימה העליונות.

סימני המחלה

המחלה מתבטאת בצינון, התעטשות ושיעולים קשים, הנחשבים לעיתים בשוגג לניסיונות הקאה , שבסיומם ריור או ליחה או,  שמתפרשים בטעות כגוף זר התקוע בגרון. זו אינה מחלה מסכנת חיים ובמקרים רבים מערכת החיסון הטבעית של הכלב מתמודדת אתה בהצלחה. מעבר לאי הנוחות, שגורם השיעול לא יפגעו בדרך כלל תאבון הכלב או יכולתו לבלוע מזון. חומו יישאר נורמלי והוא יתפקד כמעט כרגיל.

משך, התפשטות ואבחנת המחלה

יכול להיות בין שבוע למספר שבועות לעיתים חולפת המחלה בעצמה ללא טיפול ולעיתים עלולה להחמיר ואף להפוך לדלקת ריאות , מצב המחייב מתן אנטיביוטיקה.

התפשטות המחלה: מקומות ההידבקות העיקרים הם אזורים בהם מרוכזים כלבים בצפיפות יחסית כמו: פנסיונים, כלביות, תערוכות כלבים וגנים ציבוריים. הכלב המשתעל מפיץ את הנגיף ברסס השיעול או העיטוש ומדביק כלבים אחרים בסביבתו.

אבחנת המחלה: היסטוריה הכוללת מפגש עם כלב משתעל או המצאות בפנסיון או מכלאת כלבים. סימנים קליניים של שיעול חזק ויבש. כאשר המחלה מתקדמת ונודדת מדרכי הנשימה העליונות לריאות ניתן לאבחנה בצילום חזה.

 

טיפול בשעלת כלבים

 

טיפול בשעלת כלבים

 

טיפול במחלה:  הטיפול משתנה בהתאם לחומרת הסימנים הקליניים. לעיתים כאמור המחלה חולפת מעצמה. בכל מקרה מומלץ לבקר במרפאה בכדי לאבחן את המחלה ומתן טיפול שיקל על הכלב ככל האפשר עד שיחלים.

טיפול מונע: חיסון משושה שנתי המגן בפני שניים מהווירוסים, שגורמים למחלה. וחיסון נוסף ספציפי לשעלת המבוצע בהתזה לחלל האף, אחת לחצי שנה או כשבועיים לפני הכנסת הכלב לפנסיון או כלביה, שמגן בפני חיידק נוסף. מומלץ!

כלב שחלה במחלה עלול להדביק כלבים אחרים במשך כשלשה חדשים ולכן יש להשתדל שלא להפגיש אותו עם כלבים לא מחוסנים במשך תקופה זו.

לסיכום :  שעלת המכלאות היא מחלה הניתנת למניעה על ידי רפואה מונעת המתבטאת במתן חיסונים לכלב בזמן ושמירה על סביבה נקיה במקום מחייתו. אם למרות כל זאת לקה כלבכם בשעלת, פנו במהרה לווטרינר על מנת למנוע התדרדרות ולחסוך סבל מיותר מכלבכם. בנוסף, במקרים של הידבקות במחלה מומלץ שהכלב ימנע מפעילות מאומצת ויורחק מכלבים אחרים ככל שניתן.

הפנו את כלבכם עוד היום לווטרינר על מנת לחסנו

 

אינטרמקס קידום אתרים