ערן זיו - וטרינר נס ציונה
דף הבית / מה כדאי לדעת על שעלת המכלאות?

מה כדאי לדעת על שעלת המכלאות?

עוד על שעלת מכלאות

שעלת המכלאות – היא מחלה, שכפי שניתן להבין מהשם שלה – תוקפת כלבים במקומות שבהם הם מרוכזים על פני שטח יחסית קטן. מדובר במחלה חיידקית שניתן לטפל בה על ידי שימוש באנטיביוטיקה ייעודית אך גם ניתן למנוע את התפרצותה. מכלאות או מקומות שבהם מוכנסים כלבים רבים להסגר הם המקומות המועדים ביותר להתפרצותה של המחלה וחשוב מאד לדעת אודותיה, בעיקר אם יש רצון או כוונה להכניס את הכלב לפנסיון לקראת נסיעה לחופשה משפחתית שבמהלכה הכלב לא יכול להישאר לבד בבית.

 

כאמור מדובר במחלה חיידקית, אם כי במקרים רבים היא משלבת גם הימצאות ממצאים וויראליים (נגיפים שלא ניתן לטפל בהם או להשמיד אותם באמצעות שימוש באנטיביוטיקה). היא תוקפת את דרכי הנשימה העליוניות של הכלבים ובאה לידי ביטוי בשיעול של הכלב (ומכאן שמה). החיידק שגורם את המחלה נקרא חיידק הבורדטלה והוא מסוגל לעבור במהירות ובקלות מכלב לכלב – מה שהופך את המחלה שמדבקת מאד.

 

כאמור, הדרכים הכי נפוצות להידבק במחלה זו היא בעת שהות ממושכת במקומות קטנים ובמיוחד בעת שהות עם כלבים אחרים שעלולים להיות חולים גם הם. לאלו מכם היוצאים לחופשה ומתלבטים לגבי מקום שהות עבור הכלב- פנסיונים לכלבים הוא הפתרון המהיר והפשוט ביותר. עם זאת, חשוב לוודא כי הפנסיון נמצא בתנאי היגיינה טובים, שיש יחידות דיור נפרדות לכל כלב, זמני פעילות ומשחקים ותזונה נכונה.

 

 

מה כדאי לדעת על המחלה?

חשוב לשים לב האם הכלב מראה סימנים כמו חולשה, חוסר שמחת חיים (או דיכאון), חוסר תיאבון שיעול חריף ואפילו חום גבוה. כל אלה אמורים להדליק נורה אדומה שייתכן והכלב נדבק בחיידק של שעלת המכלאות. העובדים של בית מלון לכלבים יידעו בדרך כלל אודות מחלה זו ויעשו כל שביכולתם על מנת לאוורר את אזור הלינה והמגורים של הכלבים בבית המלון וידאגו לתנאים הגייניים ונקיים על מנת להימנע ככל האפשר מהגעת החיידק.

 

איך למנוע את המחלה?

כיום ניתן לתת חיסון לכלב לפני שמכניסים אותו לפנסיון. החיסון ניתן בהתזה מדודה ומבוקרת של החומר דרך אפו של הכלב ומומלץ לתת אותו כשבועיים לפני שהכלב אמור לצאת מן הבית ולעבור לפנסיון. ברוב המקרים ימליצו העובדים של פנסיון לכלבים במרכז לתת את החיסון בטרם הבאת הכלב. יחד עם זאת, גם אם הכלב בכל זאת נדבק במחלה – ניתן לטפל בו על ידי מתן אנטיביוטיקה במשך פרק זמן של בין שבוע לעשרה ימים עד שהסימנים חולפים והוא מבריא לגמרי.

 

בחירה נכונה של פנסיון ביתי לכלבים במרכז

ישנם לא מעט פרמטרים שחשוב לפעול על פיהם כאשר מחפשים פנסיון שאליו יגיע הכלב בזמן שהות המשפחה בחופשה. הפצת המחלה צריכה להיות אף היא אחד השיקולים, שכן בפנסיון שיש בו תאים מאווררים, תא אישי ונפרד לכל כלב ומרחק רב בין הכלבים על בסיס קבוע – ייפחת הסיכון להתפרצות המחלה או הידבקות בה. הרי כל מי שמשאיר את הכלב שלו בפנסיון רוצה לקבל אותו בחזרה שבע, שמח ושבע רצון ולא חולה או כשאין הוא חש בטוב.

צוות הפנסיון אמור להיות בעל גישה טובה וחיובית לכלבים, אהבה עצומה לכלבים באשר הם ובעל סבלנות ואפתיות על מנת שיוכל לתת לכל כלב את התחושה הטובה והנעימה שדואגים לו ואוהבים אותו בהיעדר בני המשפחה שלו. לשם כך על הצוות להיות זמין במקום 24 שעות ביממה ולשים לב לכל סימן או חשד שמתעורר בנוגע לבעיה כזו או אחרת אצל מי מהכלבים. כך גם יוכלו בני המשפחה הנופשים ליהנות בחופשתם עם הידיעה שיש מי שדואג לכלב שלהם, מטפל בו ודואג לרווחתו.

אינטרמקס קידום אתרים
למידע וייעוץ מקצועי